Przyleciał z Chicago do Polski z PRL-owskim paszportem

70-latek lecący z Chicago do Krakowa lotem czarterowym, posłużył się przy kontroli na granicy paszportem z PRL. Dokument był wydany w 1992 roku, jednak na starym wzorze.

Mężczyzna miał przy sobie paszport Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej serii RA, wydany w roku 1992 w Chicago. Deklarował, że ma polskie obywatelstwo. Nie miał niestety żadnych innych dokumentów poświadczających jego polskie obywatelstwo, jego danych nie ma także w systemie PESEL. Funkcjonariusze krakowskiej Straży Granicznej mieli problem z potwierdzeniem polskiego obywatelstwa. Mimo, że mężczyzna miał przy sobie ważny paszport amerykański w świetle obecnie obowiązujących przepisów w związku z pandemią koronawirusa, granicę mogą przekraczać tylko osoby z polskim obywatelstwem.

Wyjątkiem od tego ograniczenia jest sytuacja, gdy są dowody, że cudzoziemiec jest związany z Polską – ma np. żonę polskiego obywatelstwa albo pracuje na terenie Polski. Na szczęście pasażer podróżował z żoną, która miała ważne dokumenty potwierdzające, że jest polską obywatelką, a w aktach urzędu stanu cywilnego udało się odnaleźć wpis o zawarciu związku małżeńskiego.

Historia miała swój szczęśliwy finał, a podróżny został wpuszczony na terytorium polski.

AL

1 KOMENTARZ

  1. Trzeba pamietac ze obywatel Polski nie musi miec waznego Polskiego paszportu aby wrocic do Polski tzn. przekroczyc granice Polski z kraju trzeciego do Polski. Znaczy to ze ma to samo prawo aby wjechac do kraju czlonkowskiego Unii Europejskiej w celu powrotu do Polski. Prawo to dziala przeciwko osobom deportowanym z USA poniewaz USA moze wywiesc je na sile bezposrednio do Polski lecz oczywiscie na korzysc w kazdym innym przypadku utraty paszportu lub jego nie podsiadania z powodu wlasnie np. koczowania w USA bez legalnego statusu jeszcze od czasu PRL. Musi miec jedynie obywatelswo Polskie. W zwiazku z protestami w okolicy roku 1998 przeciwko tzw. pulapce paszportowej tzn. w wypadku podwojnego obywatelstwa wymagania Polskiego paszportu aby opuscic terytorium RP mimo zgodnie w wypadku posiadania paszportu obcego bezpieczniej w sprawach podrozowania uwazac sie za obwatela panstwa drugiego innego niz RP szczegolnie panstwa lepszego paszportu jak USA.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię