Szefowie Amazon, Apple, Facebook i Google przed komisją antymonopolową

Szefowie firm Amazon, Apple, Facebook i Google stawili się przed komisją antymonopolową złożoną z Demokratów i Republikanów. Powodem przesłuchania jest zarzut wykorzystywania swojej siły rynkowej do miażdżenia konkurentów, anormalnego gromadzenia danych i zysków.

David N. Cicilline, przewodniczący panelu antymonopolowego, otworzył w zeszłym roku kongresowe dochodzenie w sprawie Amazon, Apple, Facebooka i Google, mając na celu zbadanie, czy najbardziej wpływowa czwórka firm w branży technologicznej osiągnęła swój status stosując antykonkurencyjne środki. Podczas tego roku panel antymonopolowy Izby Sądownictwa zebrał przeszło 1,3 miliona dokumentów i dowodów oraz 385 godzin wywiadów.

W ciągu prawie sześciogodzinnego przesłuchania prawodawcy powiedzieli, że dokumenty i wywiady przez nich zebrane pokazują, że niektóre firmy z sektora technologicznego stały się zbyt potężne, zagrażając rywalom, konsumentom, a w niektórych przypadkach nawet samej demokracji.

„Każde pojedyncze działanie jednej z tych firm może mieć głęboki i trwały wpływ na setki milionów z nas. Mówiąc najprościej: mają oni zbyt dużą władzę”.- powiedział reprezentant Cicilline, demokrata z Rhode Island. Dodał: „Nasi ojcowie założyciele nie pokłoniliby się przed królem. Tak samo jak my nie powinniśmy kłaniać się cesarzom gospodarki internetowej”.

Stając przed politykami, czterech dyrektorów naczelnych – Jeff Bezos z Amazon, Tim Cook z Apple, Mark Zuckerberg z Facebook i Sundar Pichai z Google starało się wykazać, że ich historie sukcesu stały się możliwe tylko dzięki amerykańskiej pomysłowości i wsparciu stale rosnącej bazy klientów.

Panel prawodawców nieugięcie twierdził, że wielka czwórka wielokrotnie naruszała przepisy antymonopolowe. Reprezentant Jerrold Nadler (D -N.Y.), czołowy prawodawca w Komisji Sądownictwa Izby Reprezentantów, zarzucił Zuckerbergowi, że zakup Instagramu przez Facebook był jedną z takich transakcji. Nadler powiedział, „Fuzje i przejęcia, które wykupują potencjalne zagrożenia konkurencyjne, naruszają przepisy antymonopolowe”. Kierując kolejne zdanie do szefa Facebooka dodał: „Sam powiedziałeś, że kupiłeś Instagram, aby zneutralizować zagrożenie konkurencyjne”.

Amazon został oskarżony o wykorzystywanie danych od sprzedawców zewnętrznych w celu zwiększenia sprzedaży własnych produktów. Bezos w przeszłości zaprzeczał temu zarzutowi. Podczas środowych zeznań demokratyczna reprezentantka ze stanu Waszyngton, Pramila Jayapal, przywołała raporty wskazujące na to, że zeznania szefa Amazon nie pokrywają się z prawdą.

Google od lat jest pod ostrzałem Waszyngtonu. Niektórzy prawodawcy oskarżają Google o kradzież danych w celu rozbudowy własnego biznesu. Cicilline twierdzi, że Google praktykuje promowanie siebie podczas wyświetlania wyszukiwanych wyników przez użytkowników oraz monitoruje ruch internetowy eliminując konkurencję.

Jednym z zarzutów w kierunku Apple była szkodząca polityka wysokiej prowizji w kierunku firm oferujących aplikacje w App Store. Apple pobiera do 30 procent prowizji od sprzedaży i subskrypcji niezależnych firm.

Republikanie w dużej mierze wykorzystali swój czas podczas przesłuchania na pytania na temat cenzury politycznej. Cała czwórka tym zarzutom stanowczo zaprzeczyła.

Jim Jordan z Ohio, czołowy republikanin w Izbie Sądownictwa powiedział: „Wszyscy uważamy, że wolny rynek jest wspaniały i konkurencja jest świetna. Cieszymy się z faktu, że jesteście firmami amerykańskimi. To, co nie jest wspaniałe, to cenzurowanie ludzi, cenzurowanie poglądów konserwatywnych i próby wpływania na wybory. I jeśli to się nie skończy, będziecie musieli ponieść konsekwencje”.

Jordan dodał, że wielu jest zaniepokojonych postawą Google po tym jak firma manipulowała wiadomości na temat wyborów cztery lata temu. Sundar Pichai, dyrektor generalny Google, na pytanie czy Google będzie faworyzować informacje na temat Bidena podczas tych wyborów powiedział: „Nie wykonujemy żadnych manewrów, aby politycznie przechylić cokół w ten czy inny sposób. Będziemy neutralni”.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię