Kapsuła SpaceX z załogą NASA już na Ziemi

Piloci testowi Doug Hurley i Bob Behnken wrócili wczoraj bezpiecznie na Ziemię w kapsule SpaceX Dragon Endeavour, niecały dzień po opuszczeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i dwa miesiące po wystrzeleniu z Florydy.

Kapsuła spadła na spadochronie około 40 mil od wybrzeża Pensacola, setki mil od szalejącego tropikalnego sztormu Izajasza, nadciągającego w tym samym czasie nad Florydę.

„To trochę przytłaczające, widzieć wszystkich tutaj, biorąc pod uwagę rzeczy, które wydarzyły się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, odkąd byliśmy poza Ziemią” – powiedział Hurley po powrocie na Ziemię.

W ciągu pół godziny po wodowaniu wypalona i popękana 16-stopowa kapsuła została wciągnięta na pokład statku ratunkowego SpaceX z ponad 40-osobowym personelem, w tym lekarzami i pielęgniarkami. Aby zapewnić bezpieczeństwo powracającym astronautom podczas pandemii, ekipa ratunkowa przeszła dwutygodniową kwarantannę i została przebadana pod kątem koronawirusa. Po badaniach lekarskich astronauci polecieli helikopterem do Pensacoli, a następnie do Houston.

Do gratulacji płynących z całego świata przyłączył się również Prezydent Donald Trump: „Wspaniale jest mieć astronautów NASA powracających na Ziemię po bardzo udanej dwumiesięcznej misji. Dziękuję wszystkim!”

Niedzielne lądowanie było zakończeniem pierwszego w historii lotu statku kosmicznego wykonanego przez prywatną firmę. Firma SpaceX należąca do Elona Muska pracowała nad kapsułą od 2014 roku.

SpaceX w niedalekiej przyszłości będzie również dokonywał misji zaopatrzeniowych do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, rozmieszczał satelity wojskowe oraz komunikacyjne. Firma wraz z NASA będzie również organizować komercyjne loty na księżyc. Musk chce zbudować ludzką kolonię na Marsie, która ma się stać „planem awaryjnym dla gatunku ludzkiego na wypadek uderzenia asteroidy lub plagi.” Już dzisiaj, inżynierowie SpaceX są zajęci budowaniem ogromnego statku o nazwie Starship, który ma zabrać ludzi na „Księżyc, Marsa i Dalej”.

SpaceX potrzebuje sześciu tygodni na sprawdzenie kapsuły przed wystrzeleniem kolejnej załogi pod koniec września. Następna misja czterech astronautów spędzi pełne sześć miesięcy na pokładzie stacji kosmicznej. Kapsuła Hurley i Behnkena zostanie wyremontowana na kolejny lot wiosną przyszłego roku. W międzyczasie firma z Houston prowadzona przez byłego urzędnika NASA nawiązała współpracę ze SpaceX, aby wysłać trzech klientów na stację kosmiczną jesienią 2021 roku.

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię