Służby celne USA sprawdzają ilość wwożonej czy wywożonej gotówki

Money background with American Dollars

Jeżeli udajesz się w podróż czy na wakacje z gotówką powyżej 10 tysięcy dolarów, zamiast karty kredytowej lepiej zgłoś to służbie celnej.

Według Miami Herald, Służby Federalne Stanów Zjednoczonych skonfiskowały na przestrzeni ostatnich lat ponad 2 miliardy dolarów na lotniskach w Miami, Nowym Jorku i Chicago od osób, które nie zadeklarowały wwozu czy wywozu gotówki powyżej 10 tysięcy dolarów.

Jak wynika z najnowszego raportu The Institute for Justice, firmy prawniczej z Wirginii, specjalizującej się w odzyskiwaniu pieniędzy skonfiskowanych przez rząd federalny, tylko w latach 2000/2016 w porcie lotniczym w Miami służby celne przechwyciły ponad 91 milionów dolarów od osób, które nie zgłosiły ich w deklaracjach celnych.

Według prawa federalnego, osoba udająca się za granicę lub przylatująca do Stanów Zjednoczonych może wwieźć (bez zgłaszania odpowiednim organom) do 10 tysięcy dolarów.

W sumie na przestrzeni ostatnich 17 lat, na amerykańskich lotniskach zatrzymano ponad 2 miliardy dolarów, z czego 500 milionów skonfiskowano, ze względu na brak odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej legalność wwożonej gotówki.

Jak twierdzą amerykańskie służby celne, głównym powodem konfiskaty pieniędzy jest fakt, że większość wwożonej do Stanów Zjednoczonej gotówki, pochodzi z nielegalnych źródeł, takich jak handel narkotykami, czy innej działalności przestępczej.

Według firmy The Institute for Justice, każda osoba której skonfiskowano lub zatrzymano gotówkę powyżej 10 tysięcy dolarów, może ubiegać się o ich zwrot. Jednak ich odzyskanie nie należy do najłatwiejszych. Sam proces może ciągnąć się latami a na dodatek bez jakiegokolwiek powodzenia w walce z rządem federalnym.

JR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię