Na zaprzysiężeniu A. Dudy pojawił się tylko jeden były prezydent

Aleksander Kwaśniewski jako jedyny były prezydent przybył na dzisiejszą uroczystość zaprzysiężenia prezydenta Andrzeja Dudy na II kadencję przed Zgromadzeniem Narodowym.

W wydarzeniu nie uczestniczył Lech Wałęsa, który kwestionuje przebieg wyborów prezydenckich oraz Bronisław Komorowski, który swą decyzję uzasadnił obawą przed koronawirusem. Spośród byłych premierów na miejscu są między innymi Beata Szydło i Waldemar Pawlak.

Aleksander Kwaśniewski mówi, że przybył na uroczystość z trzech powodów: z szacunku dla państwa polskiego, z szacunku dla urzędu prezydenta oraz z szacunku wszystkich wyborców. Podkreślił, że osoby, które uczestniczyły w wyborach, muszą wiedzieć, że jest doceniany zarówno ich wybór, jak i oni sami.

Aleksander Kwaśniewski negatywnie ocenił postawę polityków, którzy postanowili zbojkotować uroczystość. Powiedział, że żałuję, iż tak postąpili. Zauważył, że inauguracja prezydentury powinna być próbą dania szansy. Były prezydent dodał, że nie ma wielkich nadziei co do zmiany stylu i treści prezydentury Andrzeja Duda, ale podkreślił, że przynajmniej na początku drugiej kadencji należy dać mu minimalny kredyt.
Na uroczystości nie pojawiła się między innymi większość klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej ani były premier Donald Tusk.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię