Doskonały węch psa jest w stanie wykryć chorych na COVID-19

Dzięki doskonałemu zmysłowi węchu psy są od dawna szkolone do wykrywania różnych chorób, w tym cukrzycy, malarii i gruźlicy. Najnowsze badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Medycyny Weterynaryjnej w Hanowerze sugeruje, że psy mogą również wykrywać, osoby zarażone wirusem SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19.

Obecnie w celu wykrycia COVID-19 do badań wysyłany jest wymaz z nosa lub gardła. Metoda ta jest jednak czasochłonna i kosztowna, szczególnie w krajach rozwijających się, a to oznacza, że ​​ludzie są badani tylko wtedy, gdy wykazują objawy.

W badaniu przeprowadzonym przez uniwersytet wyszkolenie ośmiu psów w celu wykrycia wirusa poprzez przedstawienie im próbek śliny i wymazów pobranych od pacjentów z COVID-19 zajęło tydzień.

Po treningu psom podano 1012 przypadkowo rozłożonych próbek ( zarówno z pozytywnym wynikiem, jak i z negatywnym ) Psy prawidłowo zidentyfikowały 157 próbek pozytywnych i 792 próbek negatywnych, co daje ogólny wskaźnik wykrywalności wynoszący 94%.

„To działa, ponieważ procesy metaboliczne w organizmie chorego pacjenta uległy całkowitej zmianie” – powiedziała prof. Maren von Köckritz-Blickwede, która wzięła udział w badaniach. „Uważamy, że psy są w stanie wykryć specyficzny zapach zmian metabolicznych zachodzących u tych pacjentów”.

Według Köckritz-Blickwede następnym krokiem będzie ustalenie, czy psy potrafią odróżnić COVID-19 od innych chorób, takich jak grypa. Chociaż należy przeprowadzić więcej badań, to wstępne badanie pokazuje, że wykorzystanie psów tropiących może zaoferować szybki i dokładny sposób wykrywania COVID-19.

Zespół badaczy zasugerował, że technika ta może być szczególnie przydatna na lotniskach, stadionach sportowych, masowych zgromadzeniach i na granicach krajów, aby pomóc w zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię