Utrata zbędnych kilogramów zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi

Utrata kilku zbędnych kilogramów u kobiet może zmniejszyć ryzyko raka piersi nawet o 26%.

Nadwaga jest znanym ryzykiem raka piersi szczególnie u kobiet po menopauzie. Najnowsze badanie naukowców z American Cancer Society, Harvard T.H. Chan School of Public Health wykazało, że kobiety po 50. roku życia, które przybrały na wadze w czasie menopauzy i ten nadmiar zgubiły, mają mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi niż kobiety, których waga pozostała taka sama.

Według danych statycznych ponad 2 na 3 kobiety w USA ma nadwagę lub otyłość.
„Nasze wyniki wskazują, że nawet niewielka utrata masy ciała wiąże się z niższym ryzykiem raka piersi u kobiet po 50tce ”– powiedziała dr Lauren Teras, główna autorka badania.

Naukowcy przyjrzeli się 180 885 kobietom z 10 badań w projekcie Pooling of Prospective Studies of Diet and Cancer. Z założenia, zmiany masy o 2 kg lub mniej (około 4,4 funta) zostały policzone jako stabilne. W ciągu 10 lat badań waga kobiet notowana była 3 razy: kiedy się zapisały, około 5 lat później i po około kolejnych 5 latach. Okazało się, że im więcej kobiety chudły, tym mniejsze miały ryzyko raka piersi. Utrata nawet niewielkiej masy poniżej punktu stabilnego obniżała ryzyko, i tak:

• Kobiety, które straciły od 2 do 4,5 kg (około 4,4 do 10 funtów), miały o 13% mniejsze ryzyko niż kobiety o stabilnej wadze.
• Kobiety, które straciły od 4,5 do 9 kg (10-20 funtów), miały o 16% mniejsze ryzyko.
• Kobiety, które straciły 9 kg lub więcej (20+ funtów), miały o 26% mniejsze ryzyko.
• Kobiety, które straciły 9 kg lub więcej i zyskały część (ale nie wszystkie) kilogramy, miały również mniejsze ryzyko raka piersi w porównaniu z tymi, których waga była stabilna.

Doktor Teras powiedziała, że osiągnięcie zdrowej masy ciała ma wiele korzyści zdrowotnych i jest dobrym celem dla wszystkich. :„Osiągnięcie zdrowej wagi i pozostanie w niej nie jest łatwe dla większości ludzi. Ale należy pamiętać, że utrata nawet niewielkiej wagi – na przykład pół funta tygodniowo – to dobre miejsce na rozpoczęcie gubienia wagi.”

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię