Jest pierwsza szczepionka na koronowirusa. Już zarejestrowana

Rosja zarejestrowała własną szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Poinformował o tym prezydent kraju Władimir Putin zaznaczając, że preparat przyjęła już jedna z jego córek.

Rosyjska szczepionka nosi nazwę Sputnik V. „To jedna z pierwszych szczepionek na świecie, której skuteczność i bezpieczeństwo zostało potwierdzone” – powiedział na spotkaniu z Putinem minister zdrowia Michaił Muraszko.

O rejestracji pierwszej na świecie szczepionki przeciwko koronawirusowi poinformował Władimir Putin. Prezydent Rosji tłumaczył, że według jego wiedzy preparat jest bezpieczny i dodał, że już wcześniej zaszczepiła się jedna z jego córek. Chodzi o preparat opracowany przez Moskiewskie Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii imienia Nikołaja Gamalei. Wcześniej ministerstwo zdrowia poinformowało, że powszechne szczepienia rozpoczną się w październiku.

Wcześniej Stowarzyszenie Organizacji Badań Klinicznych, skupiające rosyjskie firmy farmaceutyczne i badawcze, apelowało do rządu o wstrzymanie rejestracji. Rosyjscy farmaceuci tłumaczyli, że preparat nie przeszedł odpowiednich testów. A wczoraj Rosyjskie Stowarzyszenie Organizacji Badań Klinicznych wyraziło zastrzeżenia do procedury testowania szczepionki. W liście do ministra zdrowia Michaiła Muraszki rosyjscy producenci leków napisali, że autorzy szczepionki nie przetestowali jej na odpowiedniej liczbie ludzi. Zauważyli także, iż podstawą preparatu jest wcześniejsza szczepionka przeciwko wirusowi MERS, której testowanie wciąż trwa.

Autorzy apelu wezwali ministerstwo zdrowia, aby nie forsowało produkcji nowego preparatu.Przyspieszona rejestracja nie da Rosji tytułu lidera w tym wyścigu, a jedynie narazi na niepotrzebne niebezpieczeństwo odbiorców szczepionki – obywateli Rosji” – napisali przedstawiciele rosyjskich firm farmaceutycznych. Rosyjska Służba Nadzoru Ochrony Zdrowia skrytykowała farmaceutów żądających wstrzymania rejestracji szczepionki. Zdaniem wiceszefa Roszdrownadzoru – farmaceuci nie dysponują odpowiednimi informacjami.

 

AL, IAR

Rekordowa liczba osób rezygnuje z obywatelstwa amerykańskiego

Tysiące osób bez prądu, połamane drzewa. To wynik wczorajszych burz nad Chicago

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię