Czy powinniśmy używać słowa „Murzyn”? Oto opinia eksperta

Czy słowo „Murzyn” jest obraźliwe? Wielu Polaków uważa, że słowo niesie ze sobą negatywne emocje i jest określeniem rasistowskim. Z problemem zmierzył się językoznawca dr hab. Marek Łaziński, prof UW i członek Rady Języka Polskiego, który opublikował obszerną odpowiedź na list z prośbą o opinię na temat negatywnego nacechowania słowa Murzyn.

Podkreślam, że słowo Murzyn było niegdyś neutralne, a w każdym razie najlepsze z możliwych, można znaleźć bez trudu neutralne i pozytywne konteksty tego rzeczownika, a osoby, które używały go w latach osiemdziesiątych czy dziewięćdziesiątych, nie mają w żadnym razie powodu do wyrzutów sumienia. Jednak słowa zmieniają skojarzenia i wydźwięk w toku naturalnych zmian świadomości społecznej. Dziś słowo Murzyn jest nie tylko obarczone złymi skojarzeniami, jest już archaiczne – pisze dr hab. Marek Łaziński, prof UW.

Eskpert podkreśla, że „w wielu kontekstach słowo Murzyn było i jest używane niepotrzebnie. Określa nie narodowość ani pochodzenie geograficzne, tylko kolor skóry, a ta cecha podobnie jak kolor włosów, wzrost, typ figury nie musi być istotna w opisie człowieka”.

Łaziński wylicza przyczyny, dla których słowo „Murzyn” nabrało w polszczyźnie negatywnego znaczenia: „Po pierwsze we wszystkich językach świata zachodniego (wliczam tu Polskę i polszczyznę) nazwy osób czarnoskórych podstawowe w epoce niewolnictwa ustąpiły lub ustępują nazwom nowszym. (…) Po pierwsze we wszystkich językach świata zachodniego (wliczam tu Polskę i polszczyznę) nazwy osób czarnoskórych podstawowe w epoce niewolnictwa ustąpiły lub ustępują nazwom nowszym. (…) Po czwarte i dla językoznawcy najważniejsze: w wielu kontekstach słowo Murzyn było i jest używane niepotrzebnie. Określa nie narodowość ani pochodzenie geograficzne, tylko kolor skóry, a ta cecha podobnie jak kolor włosów, wzrost, typ figury nie musi być istotna w opisie człowieka” – wylicza dr hab. Marek Łaziński, prof UW.

Ekspert zaznacza, że sam nie używa słowa „Murzyn” nawet w rozmowach prywatnych choć podkreśla, że niektórzy będą używać rzeczownika nawet w publicznych przemówieniach. Prof. Marek Łaziński przypomina również, że dla wielu językoznawców słowo „Murzyn” jest słowem neutralnym.

AL

źródło: Rada Języka Polskiego, z całością opinii prof. Marka Łozińskiego można się zapoznać tu.

Mieszkańcy Chicago nie czują się bezpiecznie

Zakaz nauki online w piżamach. Szkoły w Illinois wprowadzają “dress code”

Lori Lightfoot bierze pod lupę pomniki

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię