Lori Lightfoot bierze pod lupę pomniki

Burmistrz Chicago Lori Lightfoot powołała grupę ekspertów którzy sporządzą listy chicagowskich pomników.

Dzieła sztuki zostaną ocenione nie tylko pod katem artystycznym. Eksperci sprawdzą, czy pomniki nie dzielą społeczności Chicago.

Lori Ligtfoot chce, by zespół ekspertów zrealizował następujące cele:

  1. Katalogowanie zabytków i sztuki publicznej na terenie miasta
  2. Ocena, którym dziełom sztuki należałoby poświęcić więcej uwagi
  3. Rekomendacja nowych dzieł sztuki
  4. Podjęcie dialogu na temat przeszłości Chicago

Ogłaszając powołanie komitetu, Lightfoot powiedziała, że jej administracja zleci również wykonanie tymczasowych dzieł sztuki, które będą koncentrować się na tematach związanych z pandemią koronawirusa, nierównością oraz pojednaniem rasowym.

„Zespół będzie pracował nad historią Chicago, sprawdzi, jak ta historia została i nie została upamiętniona i stworzy ramy dla nowego ładu w przestrzeni publicznej, który umożliwi nowy sposób upamiętnienia prawdziwej i pełnej historii Chicago” – podkreśliła burmistrz Lightfoot.

Dwudziestoosobowy zespół skataloguje zabytki, które znajdują się na terenie publicznym, aby ustalić, które z nich wymagają uwagi, polecić nowe zabytki lub sztukę publiczną i zachęcić do dialogu na temat przeszłości Chicago.

Z powodu gwałtownych protestów i zamieszek, w ubiegłym miesiącu burmistrz Lori Lightfoot nakazała usunięcie trzech pomników Krzysztofa Kolumba z Wietrznego Miasta. W oświadczeniu biura burmistrz podano, że pomniki zostały usunięte tymczasowo.

Przypominamy, że władze wielu miast w USA wzięły pod lupę posągi Krzysztofa Kolumba i inne monumenty, które mogą być związane z niewolnictwem w Stanach Zjednoczonych.

AL

Chińczycy w drodze na Marsa. Mamy nagranie ze startu rakiety

Wietrzne Miasto pozbyło się ostatniego pomnika Kolumba

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię