RB ONZ odrzuciła rezolucję USA ws. przedłużenia embarga na broń dla Iranu

Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła zgłoszoną przez Stany Zjednoczone rezolucję przedłużającą embargo na sprzedaż broni Iranowi – powiedział w piątek sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Ocenił, że to „niewybaczalny brak stanowczości w obronie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa”.

Embargo dotyczy broni konwencjonalnej i wygasa 18 października. Obowiązuje od 2015 roku, kiedy USA, Chiny, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Niemcy podpisały z Iranem porozumienie. Jego władze zobowiązały się do ograniczenia swojego potencjału nuklearnego i poddaniu sektora jądrowego międzynarodowej kontroli. W zamian złagodzono sankcje.

Według agencji AFP, Stany Zjednoczone wnioskowały o bezterminowe przedłużenie embarga. Za rozwiązaniem głosowały USA i Dominikana, przeciwko opowiedziały się Chiny i Rosja. Przedstawiciele pozostałych 11 członków Rady Bezpieczeństwa ONZ – w tym Wielka Brytania, Francja i Niemcy – wstrzymali się od głosu. Dyplomaci obawiali się, że przyjęcie rezolucji może zagrażać porozumieniu nuklearnemu z Iranem.

Władze tego państwa zapowiadały, że przedłużenie embarga będzie oznaczało koniec umowy i spotka się ze stanowczą reakcją.

IAR/AFP/Reuter/d mj/w to/

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię