Czy Hawaje wprowadzą ponownie nakaz pozostania w domach?

W związku z tym, że liczba nowych przypadków zarażenia COVID-19 gwałtownie rośnie na Hawajach, gubernator rozważa przywrócenie nakazu pozostania w domu.

13 sierpnia stan zgłosił 354 nowe przypadki COVID 19, co stanowi rekord na Hawajach. Dla porównania, 13 lipca 2020 roku stan Ahola miał tylko 21 przypadki.

Według Associated Press, większość nowych przypadków COVID-19 na Hawajach odnotowano w Honolulu i na Oahu, najbardziej zaludnionej wyspie Hawajów. W odpowiedzi na aktualny wzrost liczby przypadków w stanie, urzędnicy służby zdrowia zamknęli plaże i parki stanowe na wyspie Oahu.

Podczas konferencji prasowej 13 sierpnia poświęconej niedawnemu wzrostowi liczby mieszkańców Hawajów, gubernator David Ige powiedział, że Oahu może wymagać ponownego zamknięcia. „Jeśli sytuacja się nie poprawi, nie będziemy mieli innego wyjścia, jak tylko przyjrzeć się większej liczbie ograniczeń” – powiedział Ige. „Może to obejmować powrót do nakazów pozostania w domu lub innych restrykcyjnych środków, które musimy wdrożyć, aby powstrzymać wzrost liczby przypadków COVID 19. Wiem, że cofanie się przyniesie dalsze szkody naszej gospodarce, ale zawsze mówiliśmy, że zdrowie i bezpieczeństwo naszej społeczności będzie najwyższym priorytetem”.

Według relacji serwisu informacyjnego KHON2 w Honolulu szpitale na Oahu są prawie pełne. Jonathan Paladino, dyrektor Critical Care for Hawaii Pacific Health, powiedział, że jego szpital odnotowuje 100-procentowy wzrost liczby pacjentów z COVID-19 w porównaniu z czerwcem. „Pielęgniarki zaczynają teraz zapisywać 16-godzinne zmiany, a niektórzy lekarze muszą pracować przez więcej dni z rzędu” – powiedział Paladino KOHN2.

Według strony internetowej rt.live, która śledzi wskaźniki infekcji w Stanach Zjednoczonych, najwyższy wskaźnik infekcji w kraju odnotowano w tym tygodniu na Hawajach. Witryna publikuje wartość Rt każdego stanu, czyli „średnią liczbę osób zarażonych przez osobę zakaźną”. Wartość Rt poniżej 1,0 oznacza, że ​​wirus zwalnia, ale jeśli jest powyżej 1,0, oznacza to, że wirus aktywnie się rozprzestrzenia. Od 14 sierpnia wartość Rt na Hawajach jest nadal najwyższa w kraju i wynosi 1,29.  Dla porównania, wskaźnik infekcji na Hawajach wynosił 1,33 w pierwszych dniach pandemii, ale po ustanowieniu pierwszego nakazu pozostania w domu i wymaganiu od turystów poddania się kwarantannie, wskaźnik zakażeń w stanie spadł do 0,63 na początku kwietnia.

Gospodarka na Hawajach w dużej mierze opiera się na turystyce, która została w dużej mierze zamknięta od czasu wybuchu pandemii w marcu. Ige ogłosił pod koniec czerwca, że ​​podróżni mogą ponownie odwiedzić Hawaje od 1 września bez poddawania ich kwarantannie, przedstawiając negatywny test COVID-19 wykonany w ciągu 72 godzin od wejścia na pokład samolotu. W wyniku nagłego wzrostu ten plan jest teraz w zawieszeniu. „Wraz ze wzrostem liczby przypadków zachorowania na COVID-19 , bardzo trudno będzie wdrożyć i rozpocząć program testów przed podróżą 1 września”

11 sierpnia Ige przywrócił również wymóg, aby osoby podróżujące między wyspami Hawajów musiały poddać się kwarantannie przez 14 dni.

ZSS

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię