Podpisano polsko-amerykańską umowę o współpracy wojskowej

W Warszawie w Pałacu Prezydenckim minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i amerykański Sekretarz Stanu Mike Pompeo podpisali umowę o współpracy wojskowej.

Obecny przy podpisaniu dokumentu prezydent Andrzej Duda przypomniał, że jest on dopełnieniem i realizacją dwóch deklaracji, które zawarł z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Prezydent wyraził nadzieję, że założenia umowy, mówiące o pogłębianiu współpracy obronnej i militarnych więzi między Polską a USA, zostaną wypełnione, ponieważ od tego porozumienia zależy przyszłość Polski.

„W jego wyniku nie tylko będzie w Polsce więcej żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych, nie tylko będzie więcej infrastruktury Stanów Zjednoczonych w naszym kraju, ale wzmocniona będzie gwarancja, że nasi żołnierze w przypadku każdego niebezpieczeństwa, czy to grożącego Polsce, czy Stanom Zjednoczonym będą stali ramię w ramię” – mówił prezydent Duda.

Podkreślił również pozytywny wpływ na więzi handlowe między Polską a Stanami Zjednoczonymi. „Więcej bezpieczeństwa oznacza więcej pewności inwestowania, więcej możliwości rozwijania się gospodarczo. W ciągu ostatnich pięciu lat współpraca polsko-amerykańska i w dziedzinie obronności, ale także w dziedzinie współpracy gospodarczej w sposób niebywały się rozwinęła” – wyjaśnił prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył jednocześnie, że współpraca polsko-amerykańska zapewnia także bezpieczeństwo naszego regionu, między innymi dla krajów bałtyckich oraz innych sąsiadów Polski. „W ujęciu energetycznym w przyszłości będzie to oznaczało więcej bezpieczeństwa także dla Ukrainy” – dodał.

Andrzej Duda wyjaśnił, że wizyta amerykańskiego Sekretarza Stanu w Polsce ma dwa wymiary: symboliczny i praktyczny. Wymiar symboliczny – wskazywał prezydent – wiąże się ze stuleciem Bitwy Warszawskie, a praktyczny z podpisaniem nowej polsko-amerykańskie umowy obronnej.

Prezydent przypomniał, że w wojnie 1920 roku polskie wojsko było wspierane przez amerykańskich pilotów, którzy uczestniczyli w obronie Warszawy przed bolszewikami. Andrzej Duda dodał, że podpisane porozumienie przenosi oba kraje w nowy etap współpracy militarnej.

Na mocy umowy do Polski przyleci tysiąc amerykańskich żołnierzy. W Polsce będzie utworzone również wysunięte dowództwo V Korpusu Armii Lądowej Stanów Zjednoczonych. Łącznie z grupą 4,5 tysięcy żołnierzy przysłanych przez poprzedniego prezydenta Baracka Obamę, w Polsce będzie 5,5 tysiąca Amerykanów, którzy mają stacjonować na zasadzie rotacyjnej. Polska zobowiązała się, że pokryje koszty wysłania wojsk, a także wybuduje całą infrastrukturę. Baza, w której stacjonować będą Amerykanie, jak i sami żołnierze mają być wyłączeni spod polskiej jurysdykcji.

W czerwcu ubiegłego roku prezydenci Donald Trump i Andrzej Duda uzgodnili przysłanie do Polski tysiąca amerykańskich żołnierzy. Po spotkaniu w Waszyngtonie rozpoczęły się negocjacje, które zakończyły się dwa tygodnie temu.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Cegielski/ wcześn./w kj

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię