Stany Zjednoczone przejęły konta kryptowalutowe finansujące terrorystów

Administracja Trumpa zlikwidowała cyfrowe konta Al-Kaidy i innych grup terrorystycznych, które korzystały z mediów społecznościowych w celu zebrania kryptowaluty do sfinansowania i przeprowadzania ataków terrorystycznych, powiedział przedstawiciel Departament Sprawiedliwości.

Rząd amerykański przechwycił około 2 milionów dolarów i ponad 300 kont kryptowalutowych należących i używanych przez Al-Kaidę, Brygady Al-Kassam – skrzydło wojskowe Hamasu – oraz Islamskie Państwo Iraku i Lewantu – powszechnie znane jako ISIS. Jak zaznaczyli przedstawiciele rządu jest to „największe w historii przejęcie kryptowaluty przez rząd w kontekście terroryzmu”.

Według Departamentu Sprawiedliwości grupy terrorystyczne wykorzystywały panującą pandemię do zdobycia jak największych funduszy na przyszłe akcje terrorystyczne. Pod pretekstem sprzedaży nieistniejącego sprzętu ochrony osobistej grupy te próbowały napełnić swoje konta.

Michael Sherwin, pełniący obowiązki prokuratora USA w Dystrykcie Kolumbii, powiedział, że „ta sprawa jest naprawdę historyczna i bezprecedensowa”.

„Teraz mamy do czynienia z nowym procederem, kiedy to grupy terrorystyczne wykorzystują COVID-19 i obawy ludzi, aby wypchać kieszenie, a następnie wykorzystać te pieniądze do nikczemnych zamiarów” – powiedział Matthew Albence, pełniący obowiązki dyrektora ds. Imigracji i egzekwowania ceł.

Śledczy z FBI, ICE, Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Departamentu Sprawiedliwości i Urzędu Skarbowego wykorzystali tajne operacje i inne taktyki, aby zinfiltrować kampanie prowadzane przez grupy terrorystyczne. Śledzili ich działania udając sprzymierzeńców, aby w konsekwencji pousuwać konta i przechwycić cyfrowe waluty. Funkcjonariusze organów ścigania nawet przejęli i prowadzili jedną z terrorystycznych witryn internetowych przez 30 dni.

„Akcja pokazuje, jak różne grupy terrorystyczne w podobny sposób dostosowały swoją działalność związaną z finansowaniem terroryzmu do ery cybernetycznej” – czytamy w oświadczeniu Departament Sprawiedliwości – „Każda grupa korzystała z kryptowaluty i mediów społecznościowych, aby przyciągnąć uwagę i zebrać fundusze na swoje kampanie terroru”.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię