Lokalne władze w Chinach ukrywały przed Pekinem pełne informacje o koronawirusie

Z raportu amerykańskiego wywiadu, do którego dotarł New York Times wynika, że władze chińskiego miasta Wuhan i prowincji Hubei ukrywały przed Pekinem pełne informacje o rozwoju epidemii koronawirusa. To tam jesienią ubiegłego roku zdiagnozowano pierwsze na świecie zakażenia. Jak twierdzi dziennik, zatajanie informacji miało trwać tygodniami. Lokalne władze miały obawiać się negatywnych konsekwencji ze strony Pekinu.

Donald Trump i jego administracja krytykują chińskie władze, zarzucając że opieszałością i ukrywaniem informacji doprowadziły do rozprzestrzenienia się koronawirusa po świecie. Zdaniem New York Times, ujawnione przez wywiad informacje nie przeczą wcześniejszej narracji amerykańskich władz, ale dają możliwość jej skorygowania i wskazują kontekst, w jakim rozwijał się światowy kryzys.

Urzędnicy na których powołuje się amerykański dziennik zatajanie informacji przez władze Wuhan i prowincji Hubei nazywają „efektem Czarnobyla”. Jak mówią, lokalne władze unikały informowania władz centralnych o katastrofie, aż było za późno.

Według naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii, do tej pory z powodu Covid-19 na świecie zachorowało 22 miliony 260 tysięcy osób, spośród których 784 tysiące zmarły.

IAR/The New York Times/d mj/w mt

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię