Policja stanowa ma zaległości w wydawaniu pozwoleń na broń

Jeśli złożyłeś wniosek o pozwolenie na broń – FOID, to musisz się liczyć z tym, że nie otrzymasz jej w ustawowym terminie 30 dni.

Karta FOID umożliwia stanowi Illinois identyfikację osób, które są uprawnione do posiadania i używania broni palnej. Zgodnie z ustawą o Identyfikacji Właściciela Broni Palnej każda osoba, która chce posiadać broń, amunicję lub taser w Illinois musi posiadać kartę FOID. Według ustawy policja ma 30 dni na rozpatrzenie nowego wniosku i w przypadku pozytywnej odpowiedzi przesłanie karty do nowego właściciela. Termin ten wydłuża się do 60 dni w przypadku wniosków o odnowienie FOID.

Policja stanowa (ISP) twierdzi, że opóźnienia mają dwa uzasadnienia.
Pierwszą przyczyną jest niestabilność finansowa. „Policja Stanowa Illinois zgadza się, że wnioski FOID powinny być rozpatrywane szybko i zgodnie z wytycznymi ustawowymi. Niestabilność finansowa spowodowana brakiem budżetu w poprzedniej administracji w znacznym stopniu wpłynęła na spowolnione przetwarzanie wniosków FOID przez Biuro ds. Usług Broni Palnej,” czytamy w komunikacie wydanym przez ISP.

Innym ważnym powodem opóźnień wydawania kart FOID jest gwałtowny wzrost liczby aplikacji w ciągu ostatniego roku. „Tylko w tym roku FSB (Biuro Usług Broni Palnej) rozpatrzyła 65 969 nowych wniosków o FOID. Potrzebujemy wdrożyć szersze środki prawne w celu usprawnienia i modernizacji procesu FOID jeśli chcemy dotrzymać ustawowych terminów wydawania kart. Z niecierpliwością czekamy na współpracę ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, aby osiągnąć te rozwiązania ”– powiedział przedstawiciel ISP.

Dla porównania w czerwcu 2019 ISP otrzymało 25 359 wniosków o wydanie karty FOID. W czerwcu 2020 roku do stanu wpłynęło 62 823 wnioski. Jest to wzrost o 148%.

ISP podaje, że od czerwca czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku średnio wynosi 70 a nie 30 dni. Wiele grup i klubów strzeleckich ma z nowym terminem problem. Parę tygodni temu do sądu federalnego wpłynął pozew złożony przez Illinois State Rifle Association (ISRA) o skrócenie czasu wydawania kart FOID do ustawowego terminu 30 dni. Pozew wymienia dyrektora ISP Brendana Kelly i szefową biura Jessicę Trame jako oskarżonych.

Richard Pearson, dyrektor wykonawczy ISRA powiedział, że pozew został złożony, aby chronić prawo konstytucyjne: „Jeśli możesz opóźnić jedno prawo konstytucyjne, możesz opóźnić wszystkie prawa konstytucyjne”. Dodał, że opóźnienia powodują, iż osoby których życie jest zagrożone nie mogą się legalnie bronić, a niektóre z nich były nawet zaatakowane „ponieważ nie byli w stanie kupić broni palnej”.
Właściciele strzelnic twierdzą, że wielu ich klientów czeka nawet 8 miesięcy na odpowiedź z ISA.

Policja stanowa prosi osoby, które nie otrzymały karty FOID o kontakt z centrum obsługi klient – 217-782-7980

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię