Kończy się ważność twojego paszportu? Nie zwlekaj z odnowieniem

Panująca pandemia i ograniczenia w podróżowaniu sprawiają, że wielu z nas nawet nie myśli o wyjazdach. Ale nie znaczy to, że nie warto jest zajrzeć do naszego paszportu i sprawdzić jego datę ważności.

Jeśli jego ważność dobiega końca nie czekaj ze złożeniem wniosku. Jak podaje strona USA Today, od połowy marca do początku czerwca w ramach ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19 Departament Stanu ograniczył operacje agencji paszportowych. Według strony internetowej agencji w tym czasie zaprzestali oni rozpatrywania wniosków w trybie przyspieszonym i wydawali paszporty tylko na wypadek śmierci lub życia. Rezultat – zaległości w rozpatrywaniu aplikacji wzrosły do 1,8 miliona między marcem a czerwcem.
Chociaż od prawie dwóch miesięcy agencje są otwarte nadal rozpatrywane są tzw. awaryjne aplikacje w pierwszej kolejności.

Na stronie Departamentu Stany czytamy, że „Wszyscy aplikanci powinni nadal spodziewać się kilkumiesięcznych opóźnień w rozpatrywaniu podań, ponieważ pracujemy nad dużą liczbę wniosków”.

Agencja paszportowa w Chicago jest w fazie 1 ponownego otwarcia. Jak podają na swojej stronie: ” Podczas pierwszej fazy będziemy nadal traktować priorytetowo klientów, którzy potrzebują paszportu w ciągu następnych 72 godzin (3 dni robocze) tylko w nagłych wypadkach związanych z życiem lub śmiercią. Klienci muszą umówić się na spotkanie. Każdy klient musi mieć maskę na twarzy we wszystkich pomieszczeniach ogólnodostępnych, w tym w naszych holach, i przestrzegać ścisłego dystansu społecznego. Tylko ograniczona liczba pracowników wróciła do pracy w fazie 1″.

Adres biura: 101 Ida B. Wells Drive (dawniej 101 W. Congress Parkway), 9 piętro, Chicago.

Po złożeniu wniosku można sprawdzić status swojego wniosku online – https://passportstatus.state.gov/ lub dzwoniąc do agencji pod numer (877) 487-2778.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię