UE wzywa Rosję do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie otrucia A. Nawalnego

Szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell wezwał rosyjskie władze do przeprowadzenia niezależnego i transparentengo dochodzenia w sprawie domniemanego otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Przebywa on pod opieką niemieckich lekarzy, którzy potwierdzili, że próbowano go otruć substancją paralityczno – drgawkową.

„Unia Europejska stanowczo potępia zamach na życie pana Nawalnego”- powiedział Josep w oświadczeniu wydanym Borrell niedługo po tym, jak berlińscy lekarze stwierdzili, że doszło do próby otrucia rosyjskiego opozycjonisty. Wcześniej do wszczęcia śledztwa w tej sprawie wezwała Kreml kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Aleksiej Nawalny od soboty przebywa w berlińskiej klinice, do której został przetransportowany z Rosji na żądanie rodziny. Rosyjscy lekarze utrzymywali, że nie wykryli w organizmie polityka żadnej trucizny. Początkowo nie chcieli wyrazić zgody na wyjazd pacjenta argumentując, że jego stan jest niestabilny. Podkreślali, że w kwestii leczenia Nawalnego nie byli pod presją władz.

Opiekujący się Nawalnym niemieccy lekarze opublikowali oświadczenie, w którym potwierdzili wykrycie w organizmie pacjenta śladów inhibitorów, mogących wywoływać drgawki i paraliż.

Zdaniem specjalistów, na których powołuje się radio Echo Moskwy, tego typu substancje były w Związku Radzieckim wykorzystywane do produkcji broni chemicznej. Rosyjski politolog Abbas Galliamow powiedział Echu Moskwy, że -„diagnoza niemieckich lekarzy budzi większe zaufanie, niż postawiona wcześniej przez rosyjskich lekarzy”.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/wczesn./AFP/d mile/w dyd

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię