TikTok złożył pozew sądowy przeciwko administracji prezydenta Trumpa

Popularna aplikacja wideo TikTok należąca do chińskiej firmy robi nie lada zamieszanie. ByteDance złożył pozew w sądzie federalnym w Kalifornii przeciwko Departamentowi Handlu, prezydentowi Donaldowi Trumpowi oraz Sekretarzowi Handlu Wilburowi Rossowi.

Powodem jest jak twierdzą, niezgody z prawem i „niedopuszczalny zakaz” nałożony na TikToka poprzez rozporządzenie wykonawcze prezydenta Donalda Trumpa. W pozwie żądają jego uchylenia.

Prezydent Trump 6 sierpnia wydał dekret zakazujący transakcji z ByteDance lub jej spółkami zależnymi, powołując się na obawy dotyczące bezpieczeństwa narodowego. W kolejnym dekrecie z 14 sierpnia Trump nakazał ByteDance sprzedaż aktywów US TikTok w ciągu 90 dni.

W pozwie TikTok wskazuje, że dekret jest bezpodstawny gdyż administracja nie udowodniła, że działania TikTok spełniają kryteria prawnych „niezwykłego i nadzwyczajnego zagrożenia” wymaganego przez międzynarodową ustawę o nadzwyczajnych uprawnieniach gospodarczych, którą prezydent Trump cytował jako jedną z podstaw jego zarządzenia.

W swoim pozwie TikTok dodaje, że chronił dane użytkowników w USA, przechowując je w USA i Singapurze, a nie w Chinach. Powiedział również, że ustawił „bariery programowe”, aby zapewnić, że TikTok oddziela dane użytkowników z USA od innych produktów ByteDance.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię