Zamieszki w Wisconsin. Splądrowane sklepy, spalone budynki (FILMY)

W Wisconsin w Kenosha wybuchły zamieszki po tym, jak policja postrzeliła 29-letniego Afroamerykanina Jacoba Blake’a. Gubernator wezwał Gwardię Narodową. W nocy spłoneły kolejne budynki.

Zamieszki i protesty trwają już drugą noc z rzędu. 29-letni Jacob Blake został postrzelony przez policję w niedzielę. W jego kierunku oddano co najmniej siedem strzałów. Jak podaje ABC News strzały zostały oddane na oczach trzech synów mężczyzny, którzy byli w samochodzie. Jacob Blake przebywa w szpitalu. Jego stan jest stabilny.

 

W poniedziałek protesty rozpoczęły się spokojnie , jednak do zamieszek i niszczenia mienia  doszło po godzinie 8 pm, kiedy to w mieście zaczęła obowiązywać godzina policyjna. Policja użyła dźwiękowych środków odstraszających, wystrzeliła gumowe kule oraz gaz łzawiący. W nocy spłonęło wiele budynków.

Podobnie jak poprzedniej nocy wiele samochodów zostało rozpitych, a biznesy splądrowane.

W sprawie postrzelenia Blake’a trwa śledztwo departamentu sprawiedliwości stanu Wisconsin. Funkcjonariusze, którzy obecni byli przy postrzeleniu Jacoba Blake’a, zostali tymczasowo odsunięci od służby. Ich nazwiska nie zostały ujawnione.

Fala protestów rozpoczęła się w niedzielę po tym jak nagranie z strzelaniny trafiło do sieci. Tłum w nocy z niedzieli na poniedziałek rozbijał szyby w sklepach oraz podpalał samochody i śmieciarki. Próbowano podpalić gmach sądu, na paterze wybuch pożar.

Podczas gdy wielu ludzi protestowało pokojowo, inni wybierali przemoc. Policja używała kul pieprzowych. Podpalono dziesiątki samochodów w centrum miasta, a firmy zostały splądrowane.

 

W poniedziałek Gubernator Wisconsin Tony Evers wezwał do miasta 125 członków Gwardii Narodowej.

 

AL

Republikanie: Prezydentura Joe Bidena oznacza anarchię i ruinę kraju

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię