Jak działa Biuro Ochrony Konsumenta stanu Illinois

 

[spreaker type=player resource=”episode_id=40550627″ width=”100%” height=”200px” theme=”light” playlist=”false” playlist-continuous=”false” autoplay=”false” live-autoplay=”false” chapters-image=”true” episode-image-position=”right” hide-logo=”false” hide-likes=”false” hide-comments=”false” hide-sharing=”false” hide-download=”true” ]

 

BIURO OCHRONY KONSUMENTA jest częścią Biura Prokuratora Generalnego, które stoi na straży przestrzegania prawa i ochrony interesu publicznego.

 • Nasze Biuro Ochrony Konsumenta ma na celu ochronę praw konsumenckich rezydentów stanu Illinois;
 • Biuro obsługuje ponad 20,000 skarg konsumenckich rocznie;
 • Wszyscy rezydenci stanu IL mogą korzystać z naszych usług, bez względu na status finansowy, imigracyjny, czy inny;
 • Jeśli macie Państwo sytuację sporną/problem z dana firmą/sprzedawcą/dostawcą usług lub towarów; gdy np.: doszło do celowego wprowadzenia w błąd, albo dostarczono Państwu usługę/produkt, który jest wadliwy, a nie możecie Państwo rozwiązać kwestii spornej z daną firmą, pracownicy naszego Działu Ochrony Konsumenta służą pomocą.
 • Prawnicy Biura Prokuratora Generalnego nie mogą reprezentować osób indywidualnych w sprawach sądowych, ale nasz program mediacji pomaga w rozwiązywaniu skarg wniesionych przez konsumentów.
 • Biuro może wytoczyć sprawę przeciwko danej firmie w imieniu wszystkich konsumentów stanu Illinois. Dlatego ważne jest szybkie wniesienie skargi. Im szybciej dowiemy się o podejrzanych praktykach, tym mniej prawdopodobne będzie wycofanie się z działalności przez daną fimę, zanim konsumenci odzyskają swoje pieniądze.
 • Formularze skargi można uzyskać na naszej stronie internetowej:

https://www.illinoisattorneygeneral.gov/consumers/conscomp.pdf i wysłać na nasz adres lub wysłać skargę online: https://ccformsubmission.ilattorneygeneral.net/

Jak unikać naruszenia praw konsumenckich/Jak zadbać o swoje prawa konsumenckie? – Swoją własną rozważnością:

Zakupy przez Internet:

 • Proszę się przyjrzeć reputacji/opinii na temat danego produktu, usługi czy firmy: Proszę wpisać do wyszukiwarki internetowej nazwę produktu/firmy i słowa takie jak: “review”/” complaint”/” scam” – aby sprawdzić czy inni konsumenci doświadczyli problemów z danym produktem który zamierzamy kupić lub firmą/usługodawcą/producentem.
 • Proszę porównać ceny danego produktu na różnych stronach; dostawa może być wliczona w cenę lub nie.
 • Proszę zwrócić uwagę na to kiedy firma przewiduje dostarczenie produktu (prawo nakazuje wysyłkę w ciągu do 30-tu dni); dowiedz się czy możesz zwrócić produkt? Czy możesz otrzymać zwrot pieniędzy? Kto płaci za zwrot przesyłki i czy obowiązuje Cię opłata manipulacyjna za zwrot towaru? (tj. “restocking fee”).
 • Zanim wpiszesz numer karty kredytowej lub inne informacje finansowe aby zapłacić online, sprawdź czy adres strony zaczyna się od ”https” – ‘s’ oznacza “secure” co znaczy, że Twoje informacje finansowe zostaną zakodowane przed ich transmisją.

Rozważ jaką metodą zapłacisz za towar/usługę:

 • Jeśli macie Państwo wybór, proszę zawsze płacić kartą kredytową: Jeśli pojawi się jakikolwiek problem, prawo pozwala kupującemu na zakwestionowanie danej kwoty zakupu i tymczasowe wstrzymanie środków do czasu rozstrzygnięcia sporu przez bank (często z korzyścią dla klienta).
 • Dodatkowo, jeśli ktoś użyje Państwa karty kredytowej bez Państwa wiedzy/pozwolenia, większość banków odstąpi od obarczenia Państwa odpowiedzialnością.
 • Najbardziej niebezpieczną metodą płatności są przelewy typu Western Union/Money Gram: W razie oszustwa, środki są prawie niemożliwe do odzyskania. Podobnie jest z kartami podarunkowymi (tj. Gift Cards) – Urzędy oraz uczciwe firmy nigdy nie zażądają zapłaty w takiej formie.

Nigdy nie płać z góry za usługę:

 • Jeśli usługodawca żąda zapłaty z góry za: pomoc w spłaceniu długu, pomoc w uzyskaniu pożyczki, prace naprawcze/remontowe lub oferuje Ci wygraną za którą, aby ją otrzymać, musisz zapłacić podatek lub pokryć koszt wysyłki – jest to oszustwo.

Uważaj na tzw. free trials:

 • Wiele firm oferuje możliwość darmowego wypróbowania produktu/usługi aby zachęcić/przekonać klienta do jej zakupu. Zanim zgodzisz się na free trial, sprawdź firmę oraz ofertę, przeczytaj zasady przerwania takiej umowy, oraz monitoruj swoje wyciągi bankowe: sprawdzaj czy aby firma nie kontynuuje pobierania opłaty po przerwaniu umowy lub pobiera opłatę przed upływem czasu darmowego uż

Uważaj na czeki niewiadomego pochodzenia:

 • Zgodnie z prawem, banki muszą udostępnić środki po wpłaceniu czeku w ciągu kilku dni. Ale odkrycie że czek byl fałszywy czasem może nastąpić dopiero po kilku tygodniach – wtedy to osoba która zdeponowała czek jest odpowiedzialna za zwrócenie środków bankowi.
 • Przykładem są oferty/oszustwa takie jak tzw. Secret Shopper – dostajecie Państwo czek na $1,000.00 pocztą – wymagane jest od was abyście kupili karty upominkowe o wartości $700.00, zarabiając przy tym rzekomo $300.00 po wysłaniu kart na dany adres/numer telefonu lub email. Czek okazuje się fałszywy i tracą Państwo swoje własne środki wydane na karty upominkowe.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię