Kalifornia rozważa wypłatę odszkodowań za niewolnictwo

Kalifornijscy prawodawcy powołali grupę zadaniową, która ma zbadać i wydać zalecenia dotyczące wypłat odszkodowań dla Afroamerykanów, zwłaszcza potomków niewolników.

„Powiedzmy sobie jasno: niewolnictwo, zarówno w Kalifornii, jak i w całym naszym kraju, zrodziło dziedzictwo krzywd rasowych i nierówności, które nadal wpływają na warunki życia Czarnych w Kalifornii” – powiedziała senator partii demokratycznej Holly Mitchell z Los Angeles.

Senat stanowy poparł utworzenie dziewięcioosobowej komisji w ponadpartyjnym głosowaniu 33-3. Chociaż Kalifornia przed wojną secesyjną była oficjalnie wolnym stanem, Mitchell wymieniła prawne i sądowe kroki podjęte przez urzędników stanowych w tamtym okresie w celu wspierania niewolnictwa w stanach południowych podczas represjonowania Afroamerykanów.

Ustawodawstwo wymagałoby, aby grupa zadaniowa przeprowadziła szczegółowe badanie wpływu niewolnictwa w Kalifornii i zaleciła ustawodawcom do lipca 2023 roku formę rekompensaty jaką należy przyznać, w jaki sposób i kto powinien kwalifikować się do odszkodowania. Panel może również rekomendować inne formy rehabilitacji lub zadośćuczynienia. Reparacje mogą na przykład przybrać formę gotówki, pomocy mieszkaniowej, niższego czesnego, łagodnych pożyczek studenckich, szkolenia zawodowego lub inwestycji społecznych.

Senator Steven Bradford, demokrata z Kalifornii dodał: „Słyszę zbyt wiele ludzi mówiących: Cóż, nie posiadałem niewolników, to było tak dawno – cóż, kiedy dziedziczysz bogactwo – odziedziczysz dług, który jesteś winien Afroamerykanom ”.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię