Właściciel Tesli, Elon Musk, stworzył implant mózgowy

Elon Musk jest nie tylko właścicielem Tesli i SpaceX. Jest również współzałożycielem neurotechnologicznej firmy Neuralink, która zajmuje się tworzeniem wszczepialnych interfejsów mózg-maszyna.

Pierwszy taki chip zaprezentowany został przez Muska w sobotę podczas transmitowanej online prezentacji. W czasie prezentacji pokazano świnię o imieniu Gertrude wyposażoną w chip firmy rejestrujący sygnały z obszaru mózgu połączonego z jej pyskiem.

Implant mózgowy jest w pełni samodzielny i bezprzewodowy, dzięki czemu nie wymaga żadnego zewnętrznego urządzenia do przesyłania informacji o aktywności mózgu.

Chip – implant zawiera procesor, nadajnik, akumulator i tysiące elektrod, a każda z nich rejestruje aktywność do czterech neuronów. Elektrody są kilkunastokrotnie cieńsze od włosa ludzkiego minimalizując ryzyko uszkodzenia wrażliwych tkanek, a jednocześnie zapewniając wysoką przepustowość danych. Jak powiedział Elon Musk ten chip to „jak Fitbit w twojej czaszce”. Dodał, że urządzenie można sparować z aplikacją na smartfony przez Bluetooth Low Energy.

Musk ma nadzieję, że jego nowy implant pomoże rozwiązać wiele problemów neurologicznych, od utraty pamięci, przez udary, po uzależnienie, oraz monitorować zdrowie użytkowników i ostrzegać ich przed np. nadchodzącym zawałem serca. W przyszłości taki implant mózgowy mógłby pomóc ludziom sparaliżowanym wrócić do zdrowia.

Jeden z członków zespołu Neuralink powiedział, że jednym z głównych wyzwań jest zapewnienie, że urządzenie będzie działać przez dziesięciolecia w korozyjnym środowisku, takim jak mózg dodając, że „ciała obce w mózgu z czasem ulegają degradacji, a mniejsze rozkładają się szybciej”. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (US Food and Drug Administration) zakwalifikowała implant mózgowy jako urządzenie przełomowe.

Pierwsze badania kliniczne zostaną przeprowadzone na niewielkiej liczbie pacjentów z poważnymi urazami rdzenia kręgowego, aby upewnić się, że implant działa i jest bezpieczny. Musk powiedział, że ma nadzieję rozpocząć badania kliniczne na ludziach jeszcze w tym roku. Dodając, że już w niedalekiej przyszłości ta technologia będzie w stanie przywrócić pełny ruch u osób urazami rdzenia kręgowego przy użyciu drugiego implantu w kręgosłupie.

W przyszłości Musk chce aby takie implanty działały w połączeniu ze sztuczną inteligencją jak to ujął w „symbiozie AI”.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię