Iran krytykuje normalizację stosunków między Izraelem a ZEA

Najwyższy przywódca Iranu Ali Chamenei powiedział, że Zjednoczone Emiraty Arabskie, normalizując stosunki z Izraelem, zdradziły świat islamski i Palestynę. Chodzi o porozumienie między Izraelem a Zjednoczonymi Emirtami Arabskimi, na mocy którego oba kraje nawiązały stosunki dyplomatyczne, a Izrael zobowiązał się „zawiesić” aneksję części okupowanych terytoriów palestyńskich.

„Oczywiście zdrada Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie potrwa długo, ale piętno na zawsze zostanie zapamiętane” – powiedział Ali Chamenei. Dodał, że „reżim syjonistyczny wkroczy do regionu, a Palestyna zostanie zapomniana”. Emiraty na zawsze okryły się hańbą – dodał irański przywódca wyrażając jednak nadzieję, że „przebudzą się i zrekompensują”.

Porozumienie między Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a Izraelem zostało zawarte w sierpniu. W negocjacjach uczestniczyły Stany Zjednoczone. Teheran odbiera normalizację stosunków między Izraelem a Zjednoczonymi Arabskimi jako akt wymierzony w Iran i cały region. Przekonuje, że zbliżenie między oboma krajami doprowadzi do wzrostu napięć na Bliskim Wschodzie.

Umowę krytykują także Palestyńczycy i inne kraje regionu.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Reuters/wczesn./d Wj/w Siekaj

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię