Nadzwyczajne posiedzenie Rady Miasta w Warszawie ws. oczyszczalni „Czajka”

W czwartek zbierze się na nadzwyczajnym posiedzeniu Rada Miasta stołecznego Warszawy. Zwołano ją na wniosek prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Na posiedzeniu Rafał Trzaskowski przedstawi informację na temat awarii przesyłu ścieków do oczyszczalni „Czajka”.

Od soboty do Wisły zrzucane są ścieki z powodu kolejnej awarii kolektorów odprowadzających nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zdecydował, że zrzut ścieków zostanie zatrzymany przez uruchomienie tymczasowego rurociągu, który ma być umieszczony na pontonowej przeprawie – tak jak rok temu. W sprawie budowy przeprawy i zastępczego kolektora gospodarz stolicy zwrócił się o pomoc do rządu. Rząd zadeklarował pomoc, ale koszty mają pozostać po stronie Warszawy. Harmonogram prac przy budowie tymczasowego przesyłu ścieków miasto ma ogłosić jeszcze dzisiaj. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie poinformował, że od początku tegorocznej awarii do Wisły wpłynęło prawie 1,4 mln metrów sześciennych ścieków.
Wczoraj Prokuratura Regionalna w Warszawie wszczęła śledztwo po kolejnej awarii w stołecznej oczyszczalni ścieków „Czajka”. Dotyczy ono niedopełnienia obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych, zobowiązanych do prawidłowego nadzoru nad odbiorem ścieków oraz sprowadzenia, w związku z eksploatacją instalacji działającej w ramach oczyszczalni „Czajka”, niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób i mienia w wielkich rozmiarach. Chodzi o niebezpieczeństwo w postaci zagrożenia epidemiologicznego i spowodowania zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym. Śledztwo wszczęto na podstawie doniesień medialnych.
Zawiadomienie do prokuratury w sprawie awarii rurociągu odprowadzającego ścieki do oczyszczalni „Czajka” w Warszawie skierował również minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Ma ona ustalić powody uszkodzenia rurociągu, a także kto i z jakiego powodu zawinił. Dodał, że wniosek jest związany z niedopełnieniem obowiązków przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Według ministra skutkuje ono znaczącym pogorszeniem stanu wód, Wisły. „Co ma zdecydowany wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo ludzkie, a dodatkowo ma niszczący wpływ również na środowisko naturalne” – mówił Marek Gróbarczyk. Minister powiedział też, że w maju warszawski ratusz zapewniał jego resort, że instalacja doprowadzająca ścieki do oczyszczalni „Czajka” jest bezpieczna i może być wykorzystywana do realizacji odprowadzenia ścieków. Minister dodał, że władze stolicy utrudniały ministerstwu kontrolę instalacji.
Prezes Wód Polskich Przemysław Daca mówił podczas konferencji powiedział, że kolejnej awarii w warszawskiej oczyszczalni ścieków „Czajka” należało się spodziewać. Jego zdaniem, to zaniedbanie ze strony władz miasta. Prezes Daca dodał, że Wody Polskie od dawna przewidywały możliwość awarii i interweniowały w warszawskim ratuszu w sprawie oczyszczalni. „W kwietniu i czerwcu pisałem pismo alarmistyczne do pana prezydenta. Pisałem, że usunął tylko skutki, a nie przyczynę, że może dojść do ponownej awarii w innym odcinku rurociągu. Prosiłem, aby wybudować rurociąg zastępczy” – wyjaśnił.
Przemysław Daca podkreślił, że kolektor był uszkodzony. „Ścieki już płynęły dwoma nitkami rury, a jedna powinna być alternatywna. Było ich zbytu dużo i to było tylko kwestią czasu, żeby tutaj nastąpiła awaria” – wyjaśnił. Prezes Wód Polskich poinformował też, że próbował dwukrotnie przeprowadzić w MPWiK kontrolę gospodarowania wodami. Bezskutecznie. Kontrolerzy nie zostali wpuszczeni do przedsiębiorstwa. Wody Polskie monitowały także w sprawie budowy alternatywnego kolektora. Na swoim profilu społecznościowym Przemysław Daca ujawnił pismo, które skierował 8 czerwca tego roku do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z prośbą o poinformowanie o działaniach zaradczych, jakie podjął Prezydent stolicy w przedmiotowej sprawie. Czerwcowe pismo było kolejnym zapytaniem , na które Polskie Wody nie otrzymały rzeczowej odpowiedzi.

 

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/wcześn./radawarszawy.um.warszawa.pl/IAR wczesn./ d dwi/w dyd

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię