Dziś mija 30 lat od śmierci Mieczysława Fogga

W 30. rocznicę śmierci Mieczysława Fogga Polskie Radio uruchomiło serwis poświęcony artyście. Na fogg.polskieradio.pl można między innymi posłuchać radia internetowego z dziesiątkami przebojów mistrza.

W serwisie, oprócz piosenek, zamieszczono także wspomnienia artysty. Nagrania pochodzą z Archiwum Polskiego Radia oraz Rozgłośni Polskiego Radia Wolna Europa. Mieczysław Fogg wspomina w wspomina moment debiutu, sukcesy odnoszone wraz z chórem Dana i karierę solową, która uczyniła z niego legendę.

W serwisie znalazły się także mniej znane fakty z życia artysty, jak jego udział w wojnie polsko-bolszewickiej i Powstaniu Warszawskim. Mało mówiło się i o tym, że ryzykując życiem, niósł podczas wojny pomoc żydowskim przyjaciołom i znajomym, za co po wojnie nadano mu tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

W serwisie umieszczono także wspomnienia jego znajomych, przyjaciół i wielbicieli, członków najbliższej rodziny oraz osób zawodowo z nim związanych. Można też posłuchać fragmentów biografii „Poletko pana Fogga” czytanych przez Dariusza Michalskiego, autora książki. W serwisie fogg.polskieradio.pl zamieszczono także przedwojenne fotografie oraz kopie dokumentów potwierdzających wojenną odwagę artysty.

Przypomnijmy:już  w 1937 roku słuchacze Polskiego Radia uznali go za najpopularniejszego piosenkarza. Występował na całym świecie, a jego „Tango milonga”, „Jesienne róże” czy „Ta ostatnia niedziela” znane i śpiewane w nowych aranżacjach są do dziś.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ d mk/w dyd

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię