Prezydent chce pozbawić niektóre miasta funduszy federalnych

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił, że rozpoczyna proces pozbawiania funduszy federalnych miast zarządzanych przez Demokratów.

„Anarchia ostatnio nęka niektóre z naszych stanów i miast,” Moja administracja nie pozwoli, aby z dolarów z podatków federalnych finansowane były miasta, które pozwalają na przekształcenie się w strefy bezprawia” – napisał Trump w środę wieczorem w piśmie do prokuratora generalnego USA oraz Biura ds. Zarządzania i Budżetu.

Wymienił m.in. Nowy Jork, Portland, Seattle i Waszyngton. Prezydent zabrał również głos w tej sprawie na swoim Twitterze:

Agencje federalne dostały od administracji Donalda Trumpa polecenie, aby przyjrzeć się i sporządzić raporty na temat funduszy, jakie z rządu federalnego przekazywane do wymienionych przez prezydenta miast. Ma to na celu ocenę jakie cięcia byłyby możliwe.

Prezydent potępił fale przemocy i wzrost przestępczości w Nowym Jorku.  Skrytykował burmistrza Billa de Blasio i radę miejską za głosowanie w sprawie obcięcia funduszy przeznaczonych dla policji.

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo uważa, że decyzja prezydenta jest bezprawna. Cuomo podkreślił, że istnieją prawne ograniczenia co może zostać obcięte. Ponadto zasugerował prezydentowi, by zastanowił się dwa razy, zanim wróci do miasta, które kiedyś nazwał domem.

Nie może wrócić do Nowego Jorku. Nie może”, powiedział Cuomo. „Będzie szedł ulicą w Nowym Jorku? Zapomnijcie  o ochroniarzach, lepiej niech ma armię ze sobą, jeśli myśli, że będzie szedł ulicą w Nowym Jorku.”

Na swoim Twitterze, Cuomo napisał: „Prezydent Trump szukał sposobu aby zranić miasto Nowy Jork od pierwszego dnia. Pozwolił aby COVID zaatakował miasto. Odmawia dostarczenia funduszy dla stanów i miast, które muszą je otrzymać aby się odbudować. Nie jest królem. Nie może odebrać funduszy miastu Nowy Jork. „

Głos w tej sprawie zabrał również burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio. W czwartek podczas konferencjo prasowej zwrócił się do Trumpa: „Twoje słowa nie mają większego znaczenia na ten temat, to leży w gestii Sądu Najwyższego. Prezydent Stanów Zjednoczonych nie może ingerować w federalne finansowanie miast i stanów tylko dlatego, że ma na to ochotę. Mamy w tym kraju prawo. Więc jeśli uporczywie będzie pan próbował ograniczyć  finansowanie Noweg Jorku, w samym środku kryzysu, zobaczymy się w sądzie. I jeszcze raz pokonamy cię w sądzie.”

Mimo, że w piśmie wysłanym do agencji federalnych na razie miasto Chicago nie zostało wymienione – na Twitterze Białego Domu pojawił się wpis:

„Demokratyczni burmistrzowie Chicago, Portland i Nowego Jorku nie chcą pomocy federalnej chociaż sami nie potrafią kontrolować ulic

Na wpis ostro zareagowała burmistrz Chicago:

„Jeśli prezydent i jego zespół są na tyle głupi, że myślą, iż mogą nam obciąć fundusze, ponieważ nie naginamy się do jego woli – jak by był cesarzem, a nie prezydentem odpowiedzialnym przed narodem – po raz kolejny zobaczymy się w sądzie. I wygramy, a kiedy wygramy, każemy mu zapłacić za to, co jego głupota sprowadziła na miasto Chicago”, stwierdziła Lori Lightfoot.

W czwartek na Twitterze pojawiła się kolejna riposta.

Myślicie, że ograniczenie funduszy federalnych w dobie kryzysu to dobry pomysł ?

AL

Jaki procent Amerykanów deklaruje przyjęcie szczepionki na COVID- 19? Najnowszy sondaż

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię