Dziś Narodowe Czytanie “Balladyny”

0
207

W całej Polsce, a także poza jego granicami dziś Narodowe Czytanie, akcja promująca czytelnictwo i przypominająca najważniejsze dzieła literatury polskiej. W tym roku lekturą będzie “Balladyna” Juliusza Słowackiego, zaliczana do kanonu dramatów romantycznych.

Dziewiąte Narodowe Czytanie zainauguruje, podobnie jak w latach poprzednich, para prezydencka w warszawskim Ogrodzie Saskim. Na scenie wystąpi ponad sześćdziesięciu aktorów, wśród nich Ewa Dałkowska, Teresa Lipowska, Andrzej Mastalerz, Marcin Przybylski i Krzysztof Kwiatkowski. Utwór, podzielony zgodnie z zapisem na pięć części, będzie czytany przez pięć różnych zespołów artystycznych. Całość wyreżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.

Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim transmitował Program Pierwszy Polskiego Radia oraz Polskie Radio 24 od godz. 12.00. Radiowa Dwójka, Trójka i Czwórka zaplanowały liczne relacje reporterskie. Transmisja wideo z Ogrodu Saskiego w Warszawie dostępna będzie w serwisie narodoweczytanie2020.polskieradio.pl, na stronie Polskieradio.pl oraz w mediach społecznościowych anten Polskiego Radia.

Prezydent Andrzej Duda skierował specjalne przesłanie, w którym zachęca do udziału w akcji.”Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy” – napisał prezydent.

Akcja Narodowe Czytanie jest organizowana przez prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Rok później w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano kolejno: “Trylogię” Henryka Sienkiewicza, “Lalkę” Bolesława Prusa, “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego i – w ubiegłym roku – polskie nowele.

Transmisję z Narodowego Czytania z Parą Prezydencką można zobaczyć poniżej:

 

IAR/Twitter

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię