Więzienie za naruszenie zasad pandemicznych w chińskim Wuhan

Chiński sąd skazał na kary 11 i 9 miesięcy więzienia w zawieszeniu na półtora roku, dwóch mężczyzn, którzy opuścili miasto Wuhan podczas blokady. Obydwaj byli zakażeni koronawirusem, a w miejscowościach, do których wrócili, kilkaset osób musiało zostać objętych kwarantanną.

Wuhan to pierwsze miejsce w Chinach, gdzie na początku stycznia oficjalnie potwierdzono wykrycie nowego patogenu. 23 stycznia – na prawie dwa miesiące – miasto zostało praktycznie odcięte od świata. Dzień po decyzji chińskich władz dwóch mieszkańców Syczuanu zdecydowało się jednak opuścić miasto wbrew zakazowi. Kilka dni później okazało się, że obydwaj zakażeni są koronawirusem, w związku z czym kwarantannie poddano kilkaset osób, z którymi mieli kontakt. Sąd w miejscowości Yibin w prowincji Syczuan skazał ich na karę 11 i 9 miesięcy więzienia w zawieszeniu na półtora roku.

To nie pierwszy wyrok w Chinach za naruszenie zasad pandemicznych. Kilka dni temu sąd na dwa lata więzienia skazał mężczyznę, który podczas pandemii – wbrew zakazom – organizował gry w popularnego w Chinach madżonga.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Tomasz Sajewicz / Pekin /w to/

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię