Donald Trump nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla 2021

Prezydent Donald Trump został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla 2021. Nominacja Prezydenta Stanów Zjednoczonych została zgłoszona przez konserwatywnego posła do parlamentu Norwegii, Christiana Tybring-Gjedde.

W tegorocznej nominacji, Christian Tybring-Gjedde powołał się przede wszystkim na działania Prezydenta Trumpa na rzecz porozumienia między Izraelem, a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w rozmowie z Fox News powiedział, że „nie należy do grona zwolenników urzędującego prezydenta USA”. – „Wydaje mi się jednak, że prezydent Trump zrobił więcej w kwestiach pokojowych na świecie, niż większość innych nominowanych do tej jakże prestiżowej nagrody jaką jest Pokojowa Nagroda Nobla” stwierdził Tybring-Gjedde.

Dla porównania norweski poseł podał przykład Baracka Obamy, który jego zdaniem nie zrobił nic aby zasłużyć sobie na tak ważną nagrodę, którą otrzymał w 2009 roku.

Podobne zdanie wyraził przed laty, Lech Wałęsa, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1983 roku. Były prezydent Polski powiedział, że, „decyzja o przyznaniu Nobla Obamie była zbyt pochopna, zwłaszcza, że Barack Obama sprawował urząd prezydenta dopiero przez 263 dni”. Jak dodał Wałęsa „To były dopiero propozycje Obamy. Ale czasami Komitet Noblowski przyznaje nagrody, aby zachęcić osoby do podejmowania właściwych i odpowiedzialnych decyzji”, mówił Lech Wałęsa.

Poza Barackiem Obamą, Pokojową Nagrodę Nobla otrzymali prezydenci: Theodore Roosvelt w 1906 roku; Woodrow Wilson w 1920 roku i Jimmy Carter w 2002 roku.

Laureata Pokojowej Nagrody Nobla poznamy w październiku 2021 roku.

JR

1 KOMENTARZ

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię