Policjanci strzelali do 13-latka z autyzmem

Twitter/ @TheBarton

Policjanci wezwani na interwencję kilkakrotnie postrzelili 13-latka, u którego stwierdzono zespół Aspergera. Funkcjonariusze sądzili, że nastolatek jest uzbrojony.

Golda Barton zadzwoniła pod 911, szukając pomocy dla syna. Do zdarzenia doszło w Salt Lake City. Ciężko ranny chłopiec trafił do szpitala.

W rozmowie z CBS i KUTV powiedziała, że zadzwoniła na policję,  aby poprosić zespół interwencji kryzysowej o przetransportowanie jej syna do szpitala, ponieważ miał on „załamanie psychiczne”. Operatorowi powiedziała, że jej dziecko natychmiast musi zostać zabrane do szpitala

Nastoletni Linden Cameron cierpi na zespół Aspergera, spektrum zaburzeń autystycznych. Chłopiec przeżywał kryzys, gdyż kobieta po rocznej przerwie wróciła do pracy, a jej syn cierpi na „lęk separacyjny”.

Jak podają lokalne media – funkcjonariuszy wysłanych na interwencję poinstruowano, że chłopiec może być uzbrojony. Matka chłopaka twierdzi, jednak, że poinformowała oficerów że jej syn jest nieuzbrojony, opisując go jako „dziecko… próbujące zwrócić na siebie uwagę.”

Powiedziałam, że nie jest uzbrojony, że nie ma przy sobie nic niebezpiecznego, tylko po prostu wścieka się i krzyczy.

Po przybyciu na miejsce funkcjonariusze polecili matce chłopca zostać na zewnątrz, a sami weszli do środka. Po kilku minutach kobieta usłyszała z domu komendę „na ziemię”, a następnie kilka strzałów.

Podczas konferencji prasowej sierżant Keith Horrocks  powiedział, że Lipa, uciekał, a jeden z policjantów strzelił do niego podczas „krótkiego pościgu”. Funkcjonariusze udzielali mu pomocy medycznej do czasu, aż nastolatek  została przewieziona do szpitala.

Chłopiec trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami, m.in. jelit i pęcherza. W sobotę brat Lindena poinformował na Twitterze, że stan 13-latka jest stabilny.

 

W domu, w którym mieszka rodzina, nie znaleziono broni. Rodzina postrzelonego nastolatka żąda sprawiedliwości i zapewnia, że poczyni dalsze kroki prawne w sprawie przekroczenia kompetencji przez funkcjonariuszy.

– Dlaczego go po prostu nie obezwładnili? Mogli też użyć gumowych kul. Wzywasz policjantów, ponieważ liczysz na to, że będą w stanie załagodzić konflikt. To było tylko dziecko z problemami psychicznymi – powiedziała kobieta w rozmowie z KUTV.

Neurodiverse Utah, organizacja promująca akceptację autyzmu w swoim oświadczeniu napisała , że ludzie są mniej skłonni do racjonalnego myślenia i szybkiego reagowania, gdy doświadczają kryzysu zdrowia psychicznego.

„Wezwano policję, ponieważ była potrzebna pomoc, ale zamiast tego wyrządzono więcej szkody, funkcjonariusze z SLPD oczekiwali, że 13-latek cierpiący na tego typu zaburzenia  będzie zachowywał się spokojniej i lepiej niż dorośli przeszkoleni funkcjonariusze”

Wydział policji wydał we wtorek oświadczenie z którego wynika, że śledztwo jest w toku.  Policja nie przewiduje aktualizacji w tej sprawie dopóki nie zostaną udostępnione nagrania z kamer policyjnych.

AL

Rosja szerzy dezinformację na temat zdrowia psychicznego Joe Bidena

 

5 KOMENTARZE

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię