Pożary pustoszą USA. Niebo jak z apokalipsy ( ZDJĘCIA, FILMY)

print screen/Instagram/ m6murray

Gwałtowne pożary na zachodzie Stanów Zjednoczonych powodują coraz większe spustoszenia. Są pierwsze ofiary śmiertelne.Najgorzej jest w Kalifornii.

Kilkanaście dużych i dziesiątki mniejszych pożarów pustoszą Kalifornię, Oregon i Waszyngton. Tysiące budynków zostało spalonych, dziesiątki tysięcy osób musiało opuścić swoje domy. W wielu miejscach zachodniego wybrzeża niebo zmieniło kolor na pomarańczowy i zasnute jest kłębami gęstego dymu. Zdjecia z tych obszarów przypominają film katastroficzny.

 

Ogień zniszczył niemal całą miejscowość Malden w stanie Waszyngton. Spłonęły tam 80 proc. budynków, w tym setki domów, urząd gminy, biblioteka i remiza straży pożarnej.

Jak dotąd, w zgliszczach znaleziono siedem ciał. Wśród śmiertelnych ofiar pożarów jest roczne dziecko. Z ogniem na zachodnim wybrzeżu walczy ponad 20 tysięcy strażaków wspieranych przez oddziały Gwardii Narodowej.

 

W tym roku ogień w Kalifornii strawił rekordowo duży obszar o łącznej powierzchni miliona hektarów. W stanie Waszyngton spłonęło 200 tysięcy hektarów lasów. Płonie również Oregon.Zmarł 12-letni chłopiec i jego babcia.

W Kalifornii zakazano wejścia do wszystkich lasów z powodu zagrożenia pożarowego wywołanego „bezprecedensowymi i historycznymi warunkami”.

Media społecznościowe pełne są wpisów, według których pożary są wywoływane przez aktywistów z organizacji Antifa albo przez prawicowych ekstremistów. Policja stara się dementować te informacje, ale plotki rozprzestrzeniają się szybciej niż ogień.

Do pożarów na zachodnim wybrzeżu USA przyczyniły się rekordowo wysokie temperatury, niska wilgotność powietrza oraz silny wiatr. Naukowcy wskazują na związek pożarów z ocieplającą się planetą i ostrzegają, że będzie tylko gorzej.

„Wyższe temperatury powodują wysychanie roślinności i wtedy wystarczy tylko iskra” – tłumaczy Park Williams, bioklimatolog z Uniwersytetu Columbia

AL

źródło; Business Insider, IAR, Twitter, Instagram

https://amerykapopolsku.com/2020/09/10/trump-w-lutym-mowil-jak-niebezpieczny-jest-koronawirus-sa-nagrania/

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię