USA anulowały wizy 1000 chińskim studentom i pracownikom naukowym

envato

Stany Zjednoczone poinformowały o anulowaniu wiz ponad 1000 chińskich studentów i pracowników naukowych na amerykańskich uczelniach. Według amerykańskiej administracji wizy cofnięto osobom podejrzewanym o związki z chińską armią, bądź podległymi jej instytucjami badawczymi.

Amerykańskie uniwersytety były dotychczas najchętniej wybieranymi przez młodych Chińczyków, zdecydowanych na kontynuowanie nauki poza granicami kraju.

Wizy cofnięto na mocy majowego dekretu prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, który zawierał instrumenty przeciwdziałania niepożądanemu wpływowi Chin na terytorium Stanów Zjednoczonych. Jak informuje Agencja Reutera, część chińskich studentów wczoraj miała otrzymać z konsulatów USA w Chinach informacje o anulowaniu wiz.

Chad Wolf – sekretarz bezpieczeństwa krajowego Stanów Zjednoczonych poinformował, że wizy cofnięto osobom podejrzewanym o związki z chińską armią lub zależnymi od niej placówkami badawczymi. Rzeczniczka departamentu stanu USA zwraca jednak uwagę, że restrykcje objęły niewielki odsetek Chińczyków na amerykańskich uczelniach. Według szacunków, w ubiegłym roku w USA studiowało 360 000 obywateli Chin.

Sprawa budzi w Chinach duże emocje. Już wcześniej chińskie władze protestowały przeciwko – ich zdaniem – przejawom dyskryminacji wobec studentów z Chin w Stanach Zjednoczonych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Tomasz Sajewicz / Pekin /i mg/w pbp

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię