Chicago planuje wymianę tysięcy ołowianych rur wodociągowych

envato

W Chicago rozpocznie się wkrótce plan wymiany milionów rur wodociągowych wykonanych z ołowiu, poinformowały władze miasta.

Jak podkreśla burmistrz Lori Lightfoot, plany modernizacyjne będą procesem długofalowym i bardzo kosztownym. W pierwszej kolejności tzw. linie serwisowe zostaną wymienione w dzielnicach znajdujących się na południu Chicago, gdzie odnotowuje się największą liczbę rodzin o najmniejszych dochodach. Na ten cel zostanie przeznaczone 19 milionów dolarów, pochodzących głównie z funduszy federalnych i pożyczek o niskim oprocentowaniu. Całość przedsięwzięcia oblicza się na 8,5 miliarda dolarów.

Jak informuje biuro burmistrz Lightfoot, w Chicago znajduje się największa ilość rur ołowianych którymi przesyłana jest woda. Do 1986 roku prawo miejskie dopuszczało tego typu instalacje w domach jednorodzinnych i budynkach dwukondygnacyjnych. W ciągu najbliższych lat przeróbce ma zostać poddanych 400 tysięcy linii instalacji wodnej. Prace remontowe mają się rozpocząć na początku 2021 roku. Wcześniej musi go zatwierdzić rada miejska podczas walnego głosowania, które ma się odbyć pod koniec bieżącego roku.

Tymczasem, Lori Lightfoot zapewnia, że obecna jakość wody w Chicago jest na bardzo wysokim poziomie i spełnia wszelkie normy federalne i stanowe.

Warto przypomnieć, że ołów jest jedną z najlepiej scharakteryzowanych toksyn, o której wiadomo, że uszkadza mózg i układ nerwowy. Jest tak toksyczny, że jego stosowanie w benzynie i zabawkach dla dzieci zostało zakazane, a farba ołowiowa nie jest używana od 1978 roku.

Więcej informacji na stronie www.leadsafechicago.com

JR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię