Izrael i Bahrajn nawiążą stosunki dyplomatyczne, informuje Biały Dom

Bahrajn, to kolejny po Zjednoczonych Emiratach Arabskich kraj Zatoki Perskiej, który nawiąże stosunki dyplomatyczne z Izraelem.

O osiągnięciu porozumienia poinformował prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, który mediował w tej sprawie, a także premier Izraela Benjamin Netanjahu. „Dziś kolejny historyczny przełom” – napisał na twitterze amerykański prezydent.

Zawarcie porozumienia potwierdził także wysoki rangą przedstawiciel władz Bahrajnu. Doradca króla Bahrajnu Nabil al-Hamer powiedział, że normalizacja stosunków z Izraelem potwierdza, że „sprawiedliwy i trwały pokój z Izraelem to najlepsza droga do zagwarantowania Palestyńczykom ich praw”.

Oświadczenie potępiające nawiązanie przez Bahrajn stosunków dyplomatycznych z Izraelem wydały władze Autonomii Palestyńskiej i kontrolujący Strefę Gazy Hamas.
W sierpniu ogłoszono porozumienie o normalizacji stosunków dyplomatycznych między Izraelem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Ma ono zostać podpisane 15 września podczas ceremonii w Białym Domu.

Inne dwa kraje arabskie, który utrzymują stosunki dyplomatyczne z Izraelem to Egipt i Jordania.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/AFP/d rydz/w kry

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię