Stany Zjednoczone obchodzą 19. rocznicę zamachów z 11 września

W Stanach Zjednoczonych rozpoczęły się obchody 19. rocznicy zamachów terrorystycznych z 11 września. Główne ceremonie odbywają się w Nowym Jorku pod pomnikiem zamachów na World Trade Center. Z powodu epidemii koronawirusa uroczystości są skromniejsze niż w latach ubiegłych.

Obchody rocznicowe w Nowym Jorku gromadziły co roku tysiące osób. Dziś do trzyhektarowego parku przylegającego do pomnika ataków z 11 września przybyły głównie rodziny ofiar tragedii sprzed 19 lat oraz niewielka grupa oficjeli. Nazwiska prawie 3 tysięcy ofiar zamachów odtwarzane są z głośników.

W nowojorskiej ceremonii bierze udział kandydat demokratów na prezydenta Joe Biden oraz wiceprezydent Mike Pence. Ten ostatni weźmie także udział w odbywającej się kilka przecznic dalej ceremonii zorganizowanej przez fundację skupiającą rodziny strażaków poległych podczas zamachów.

Prezydent Donald Trump wraz z Pierwszą Damą USA Melanią Trump udał się do Shanksville w Pensylwanii. Rozpoczęła się tam ceremonia upamiętniająca 40 osób, które zginęły na pokładzie porwanego samolotu United Airlines – lot 93. Joe Biden także przybędzie do Shanksville ale po południu. Obchody rocznicy 11 września z udziałem sekretarza obrony Marka Espera trwają także przy Pentagonie. Flagi na wszystkich budynkach federalnych w USA opuszczone są dziś do połowy masztów.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR /Marek Wałkuski / Waszyngton/i mg/w kry

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię