Darmowa szczepionka dla wszystkich Amerykanów. Rząd federalny ujawnił plan

Coronavirus vaccine research in laboratory. Syringe on white table. Virus from Wuhan casusing pandemic. 3D render

Pomimo sondaży, które pokazują sceptyczne nastawienie społeczeństwa do szczepień na Covid- 19, rząd federalny przedstawił plan udostępnienia darmowych szczepionek dla wszystkich Amerykanów.

Odpowiednio przygotowane plany szczepień mają umożliwić dotarcie szczepionki do każdej chętnej osoby. Stopniowe szczepienia mają się rozpocząć w styczniu lub jeszcze pod koniec tego roku. W dystrybucję szczepionek jest zaangażowany Pentagon.

Najważniejsze elementy rządowego planu przesłanego do Kongresu:

  • W większości przypadków szczepionka będzie podawana w dwóch dawkach, w odstępie od 21 do 28 dni. Szczepionki będą musiały pochodzić od tego samego producenta. Jest to o tyle ważne, gdyż na rynku może być dostępnych kilka zatwierdzonych szczepionek szczepionek od różnych producentów.
  • Szczepienia będą odbywać się w trzech fazach. Początkowo szczepionkę otrzymają pracownicy służby zdrowia i inne najbardziej narażone grupy zawodów oraz osoby z grupy podwyższonego ryzyka. Narodowa Akademia Medyczna obecnie pracuje nad priorytetami dla pierwszej fazy. Druga i trzecia faza poszerzyłaby zakres szczepień na cały kraj.
  • Szczepionka będzie bezpłatna, a pacjenci nie poniosą  żadnych kosztów związanych z jej podaniem.
  • Stany i lokalne społeczności będą musiały opracować plany przyjmowania i dystrybucji szczepionek. Niektóre ze szczepionek wymagają chłodzenia czy zamrażania. Mają miesiąc na przedłożenie swoich planów dystrybucji.

Dystrybucja szczepionki ma odbywać się w ramach operacji Warp Speed, inicjatywy wspieranej przez Biały Dom. Ma ona na na celu uzyskanie milionów dawek gotowej szczepionki. Zatwierdzanie preparatu przez Federalną Agencję Żywności i Leków( FDA ) ma się odbywać w trybie awaryjnym. Kilka szczepionek obecnie znajduje się w końcowej fazie testów.

Całe przedsięwzięcie spotyka się z publicznym sceptycyzmem i niepokojem. Tylko połowa Amerykanów wyraziła chęć przyjęcia szczepionki – wynika z sondażu Associated Press. Większość respondentów motywuje swoją decyzję obawą o bezpieczeństwo. Z kolei z sondażu przeprowadzonego przez USA Today wynika, że ponad dwie trzecie amerykanów nie zechce zaszczepić się na koronawirusa.

Tak znaczący spadek zainteresowania szczepionką odzwierciedla obawy mieszkańców, że decyzja o dopuszczeniu szczepionki do dystrybucji może mieć związek z kampanią w wyborach prezydenckich.

Eksperci twierdzą, że aby skutecznie chronić kraj przed koronawirusem, około 70 proc. Amerykanów musi się zaszczepić lub samoistnie wytworzyć odporność na Covid-19.

AL

Illinois czekają drastyczne cięcia budżetowe. Na co zabraknie pieniędzy?

 

Illinois czekają drastyczne cięcia budżetowe. Na co zabraknie pieniędzy?

 

Bill Gates: Reakcja USA na koronawirusa była “szokująca”

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię