Nie żyje sędzia Sądu Najwyższego USA Ruth Bader Ginsburg

Sędzia Sądu Najwyższego Ruth Bader Ginsburg zmarłą w wieku 87 lat. Przyczyną śmierci były komplikacje po nowotworze trzustki. Była najstarszym członkiem zasiadającym w sądzie.

„Sędzia Ruth Bader Ginsberg zmarła dziś wieczorem w otoczeniu swojej rodziny w swoim domu w Waszyngtonie z powodu komplikacji po przerzutach raka trzustki. Miała 87 lat. Została powołana do Sądu Najwyższego przez prezydenta Clintona w 1993 roku. Była drugą kobietą powołaną do Sądu i pełniła w nim funkcję przez 27 lat” czytamy w oświadczeniu Sądu Najwyższego.

W ostatnich latach miała wiele kłopotów ze zdrowiem. Czterokrotnie poddawała się leczeniu nowotworów. W listopadzie 2018 r. złamała trzy żebra w rezultacie upadku. Na raka trzustki cierpiała od 2009 roku, a wcześniej na na raka jelita grubego. W grudniu 2009 roku miała operacyjnie usuwane zmiany na płucach. W lipcu tego roku poinformowała, że poddaje się chemioterapii w związku z nawrotem choroby nowotworowej.

87-letnia Ginsburg była najstarszą liberalną sędzią Sądu Najwyższego, drugą kobietą w jego składzie (po Sandrze Day O’Connor) i pierwszą pochodzenia żydowskiego. Sędziowie Sądu Najwyższego USA są wyznaczani przez prezydenta, ale ich kandydatury musi zatwierdzić Senat. Są mianowani są dożywotnio.

Kolejnego sędziego wskaże Prezydent Trump. Dotychczas mianował dwóch sędziów, zaliczanych do konserwatystów. Do tej pory konserwatywni sędziowie mieli w sądzie przewagę w stosunku 5 do 4.

Sędzia Ginsburg była znana ze swoich liberalnych, feministycznych poglądów oraz z walki na rzecz praw kobiet. Była wyczulona na sprawy dotyczące dyskryminacji ze względu na płeć, kolor skóry i orientację seksualną.

AL

Biały Dom zablokował wysyłkę 650 mln. maseczek dla Amerykanów

Skandal przed wyborami! Modelka oskarża Donalda Trumpa (WIDEO)

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię