Wielotysięczne kary za zignorowanie obowiązku kwarantanny

Dziesięć tysięcy funtów – nawet tyle wkrótce będzie trzeba zapłacić w Anglii za nieprzestrzeganie zasad kwaranntany.

Chodzi o obowiązek izolowania się po powrocie z niektórych rejonów świata, ale też o pozostanie w domu przez dwa tygodnie, jeśli przebywało się w towarzystwie zakażonej osoby.

Z danych rządu wynika, że część ludzi nie stosuje się do dotychczasowych zasad. Łamany jest na przykład zakaz spotykania się w gronie większym niż sześcioro osób.
Liczba zakażeń rośnie, a administracja Borisa Johnsona ostrzega, że być może będzie musiała wprowadzić ostrzejsze środki. Nie wyklucza ponownego lockdownu: zamknięcia kraju.

Nowe zasady wejdą w życie za osiem dni. Najpierw łamiącym reguły grozić będzie grzywna 1000 funtów, a w przypadku kolejnych wykroczeń – 10 razy więcej.
Ludzie biedniejsi i niemogący wykonywać pracy zdalnie, mają dostawać 500 funtów tygodniowo. „Jeśli każdy będzie przestrzegał zasad uda nam się uniknąć ogólnokrajowego lockdownu, ale musimy być przygotowani” – mówił w BBC minister zdrowia Matt Hancock.

Rząd jest zaniepokojony rozluźnieniem dyscypliny. Bolton, miasto na północy Anglii stało się ogniskiem, gdzie panuje zaostrzony rygor, między innymi dlatego, że człowiek wracający z wakacji zamiast poddać się obowiązkowej kwarantannie, odwiedzał lokalne puby. Potem okazało się, ze był zakażony.

Lider opozycji Keir Starmer pyta: dlaczego rząd doprowadził do sytuacji, w której kraj znajduje się na krawędzi. „Na miejscu premiera przeprosiłbym za zbyt małą liczbę dostępnych testów na obecność koronawirusa. Mieliśmy całe lato na przygotowanie”– mówił polityk Partii Pracy w brytyjskiej telewizji publicznej. Media od wielu dni donoszą o przypadkach, gdy ludzie z objawami nie mogą zdobyć testu. Czasami kierowani są w miejsca odległe o setki kilometrów od ich miejsca zamieszkania. Popyt na badania wzrósł we wrześniu, gdy zaczęły się powroty do szkół, a ludzie częściej wracają też do biur.

Burmistrz Londynu Sadiq Khan wzywa rząd do natychmiastowego działania i przekonuje, że na stolicę trzeba nałożyć lokalne ograniczenia, by uniknąć powtórki sytuacji z końca marca.
Od wczoraj premier Johnson przewodzi specjalnej naradzie ministrów. Minister finansów podkreśla, że zbyt mocne ograniczenia uderzają w gospodarkę, a ludzie stracą pracę. Szczególnie zagrożony sektor usług, bardzo rozwinięty na Wyspach.

IAR

Skandal przed wyborami! Modelka oskarża Donalda Trumpa (WIDEO)

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię