Organizacja Narodów Zjednoczonych świętuje 75-lecie

Podczas specjalnej sesji w Nowym Jorku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła deklarację z okazji 75. rocznicy swego istnienia. W dokumencie wskazano na sukcesy i porażki ONZ oraz wezwano do zacieśnienia współpracy międzynarodowej, szczególnie w obliczu pandemii koronawirusa.

W deklaracja przyjętej podczas odbywającego się w nowojorskiej siedzibie ONZ spotkania wysokiego szczebla podkreśla się rolę, jaką Organizacja Narodów Zjednoczonych odegrała w utrzymaniu pokoju na świecie, dekolonizacji, walce o prawa człowieka, wysiłkach na rzecz równouprawnienia kobiet. Wśród sukcesów ONZ wymieniono także pomoc humanitarną, edukację dzieci w biednych krajach oraz walkę z chorobami. Deklaracja wskazuje jednak również na narastające problemy, z którymi ONZ i społeczność międzynarodowa nie umiały sobie poradzić. Nalezą do nich: rosnące nierówności na świecie, konflikty zbrojne, pandemie i ocieplenie klimatu. Organizacja Narodów Zjednoczonych zwraca uwagę na rosnący dystans, który dzieli najbogatsze i najbiedniejsze kraje świata.

W sesji z okazji 75-lecia Organizacji Narodów Zjednoczonych bierze udział kierownictwo tej organizacji oraz pojedynczy przedstawiciele placówek dyplomatycznych przy ONZ. Z powodu epidemii koronawirusa tylko nieliczne miejsca na sali są zajęte. Nagrane wcześniej przemówienia przywódców odtwarzane są z taśmy. W wirtualnej debacie Polskę będzie reprezentować prezydent Andrzej Duda.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR /Marek Wałkuski / Waszyngton/w hm

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię