270 wielorybów uwięzionych na mieliźnie na zachodnim brzegu Tasmanii

Uratowano 25 wielorybów uwięzionych na mieliźnie na zachodnim brzegu Tasmanii. Akcja ratownicza jest kontynuowana. W sumie ocean wyrzucił na brzeg lub mieliznę około 270 osobników. Wieloryby znaleziono wczoraj. Od tego czasu zdechło około 90 ssaków.

Pozostałe próbuje uratować grupa 60 ratowników, złożona z rybaków i przyrodników.
W pierwszej kolejności spławiają oni wieloryby do wody, a następnie pomagają im przepłynąć mieliznę i wydostać się na pełne morze. Używają do tego łodzi, ponieważ dorosłe osobniki są zbyt duże, aby można było to zrobić siłą ludzkich rąk. Dorosłe grindwale mogą osiągać do 7 metrów długości i ważyć do 3 ton. Zwierzęta migrują co roku w pobliżu wybrzeży Australii i Nowej Zelandii w stadach liczących do tysiąca osobników. Nie jest jasne, co spowodowało, że wieloryby znalazły się na brzegu. Według naukowców zwierzęta mogły zboczyć ze szlaku po żerowaniu w pobliżu linii brzegowej lub podążyły za zbłąkanymi osobnikami.

Grindwale to gatunek, który rozwija silne więzi społeczne. Migrując, zwierzęta podążają za przewodnikiem stada. Zbłąkane osobniki mogą doprowadzić do tego, że całe grupy wpłyną na mieliznę. W Tasmanii wieloryby są stosunkowo często wyrzucane na brzeg, ale tak dużej grupy nie widziano tam od ponad 10 lat.

W 2018 roku doszło natomiast do podobnego wydarzenia u wybrzeży Nowej Zelandii. Wtedy zdechło ponad 200 grindwali.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/AFP&BBC/d mk/w wk

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię