Aleksander Łukaszenka objął urząd prezydenta

W Mińsku odbyła się niezapowiedziana inauguracja prezydentury Aleksandra Łukaszenki. Na uroczystości obecni byli jego najbliżsi współpracownicy. Niezależni białoruscy komentatorzy uważają, że organizatorzy ceremonii zapewne obawiali się masowych protestów społecznych. Dlatego wszystko odbyło się w tajemnicy.

Białoruski komentator Uładzimir Hłod powiedział, że wcześniej zawsze o inauguracji informowano z wyprzedzeniem a sama uroczystość była transmitowana w telewizji i radiu. „Gdyby ludzie znali dokładny czas inauguracji to setki tysięcy osób przyszłoby pod Pałac Niepodległości, aby protestować przeciwko Aleksandrowi Łukaszence. On się tego boi. Dlatego wszystko odbyło się w tajemnicy. To najlepszy dowód na to, że Aleksander Łukaszenka w minionych wyborach nie uzyskał 80-procentowego poparcia” – powiedział komentator. Uładzimir Hłod zaznaczył, że gdyby Łukaszenka miał tak wysokie poparcie społeczeństwa, jak ogłosiła to Centralna Komisja Wyborcza, to obecnie powinien się cieszyć powszechną sympatią społeczeństwa.

Tymczasem media internetowe informują, że opozycja wezwała swoich zwolenników, aby dziś wieczorem zebrali się w całym kraju aby protestować przeciwko inauguracji.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Włodzimierz Pac/Mińsk/i mg/ w sk

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię