Donald Trump nie odda władzy, jeśli przegra wybory? „Zobaczymy, co się stanie”

Prezydent Donald Trump w środę odmówił zobowiązania się do pokojowego przekazania władzy, jeśli przegra wybory prezydenckie 3 listopada.

Podczas konferencji prasowej zapytany czy zobowiąże się do pokojowego przekazania władzy opowiedział: „Będziemy musieli zobaczyć, co się stanie. Wiecie że bardzo mocno narzekam na karty do głosowania, te karty do głosowania to katastrofa”.

Zasugerował, że gdyby stany pozbyły się” niechcianej korespondencji z kartami do głosowania, nie byłoby obaw o oszustwo ani pokojowe przekazanie władzy. „Jak pozbędziemy się ich, (…) nie będzie przekazania władzy, będzie kontynuacja. Głosy (korespondencyjne) są poza kontrolą, wy to wiecie, ja to wiem, a Demokraci wiedzą to lepiej niż ktokolwiek inny”

 

Donald Trump od dawna ostro krytykuje działania władz stanów, które umożliwiają oddanie głosów poprzez głosowanie korespondencyjne podczas pandemii. Twierdzi, że doprowadzi to do sfałszowania wyborów, jednak nie ma na to żadnych dowodów. Dotychczas 5 stanów korzystało z takiego rozwiązania i nigdy nie udowodniono żadnych oszustw.

Joe Biden poproszony o komentarz, posumował wystąpienie prezydenta słowami.

„W jakim kraju jesteśmy?”  Zapytał Biden żartobliwie. „Słuchaj, on mówi irracjonalne rzeczy. Nie wiem jak mam to skomentować.  Ale to mnie jakoś nie dziwi.”

 

Sztab Bidena również skomentował sprawę. „Amerykanie zdecydują o tych wyborach. A rząd Stanów Zjednoczonych jest w gotowy do eskortowania intruzów z Białego Domu”. Jak twierdzą – Demokraci są przygotowani na wszelkie „krętactwa” ze strony Trumpa.

Amerykański Związek Wolności Obywatelskich również zaprotestował przeciwko uwagom Trumpa. „Pokojowe przekazanie władzy jest niezbędne dla funkcjonującej demokracji”powiedział dyrektor prawny David Cole. „Takie oświadczenie prezydenta Stanów Zjednoczonych powinno niepokoić każdego Amerykanina.”

Podobne uwagi prezydent wygłosił przed wyborami w 2016 roku. Zapytany podczas październikowej debaty, czy będzie przestrzegał woli wyborców, odpowiedział, że „trzyma nas w napięciu”.

Słowa Trumpa stanowczo potępił na  Twitterze senator Partii Republikańskiej Mitt Romney.

„Pokojowe przekazanie władzy jest fundamentalne dla demokracji; bez tego mamy Białoruś. Jakakolwiek sugestia, że prezydent mógłby nie uszanować tej konstytucyjnej gwarancji, jest nie do pomyślenia i nie do przyjęcia”

AL

źródło: Twitter, YouTube

W Chicago powstanie muzeum Muddy Watersa

 

Niektórzy uczniowie z przedmieść powrócą do klas

Kwarantanna dla powracających do Wietrznego Miasta z Wisconsin

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię