USA będą dążyć do powstrzymania walk w Górskim Karabachu

Prezydent Donald Trump powiedział, że USA będą dążyć do powstrzymania walk w Górskim Karabachu. Rano doszło do wymiany ognia stacjonujących tam jednostek armeńskich i azerbejdżańskich.

Donald Trump powiedział na konferencji prasowej, że USA śledzą sytuację w regionie. Dodał, że jego kraj ma bardzo dobre relacji z państwami południowego Kaukazu i będzie się starał je wykorzystać, aby zakończyć konflikt. Wcześniej amerykański Departament Stanu wezwał obie strony konfliktu do natychmiastowego zaprzestania działań wojennych. O natychmiastowe zakończenie walk zaapelowały także Organizacja Narodów Zjednoczonych i Unia Europejska.

Przywódca Górskiego Karabachu Arajik Harutiunian poinformował, że azerska armia zajęła część terytorium Górskiego Karabachu. Wcześniej władze w Baku informowały o przejęciu kontroli nad sześcioma wioskami w regionie. Samozwańcze władze Karabachu podały też, że w ostrzale zginęło kilku cywilów a kilkudziesięciu zostało rannych. Natomiast Ministerstwo Obrony Armenii poinformowało, że życie straciło 16 żołnierzy, a ponad 100 jest rannych. W związku z kryzysem w Górskim Karabachu, Armenia ogłosiła powszechną mobilizację. O możliwości rozpoczęcia działań wojennych informują także władze w Baku.

Konflikt między Armenią i Azerbejdżanem o Górski Karabach trwa od co najmniej 32 lat. Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku doszło do otwartej wojny, w której zginęło ponad 30 tysięcy osób. Erywań wspiera mieszkających w Górskim Karabachu Ormian, a Baku uważa, że teren ten należy do Azerbejdżanu.

Informacyjna Agencja Radiowa

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię