USA: Ameba zjadająca mózg znów zaatakowała. Spowodowała śmierć sześciolatka

fot. Twitter/@TCEQ

Gubernator Teksasu Greg Abbott w niedzielę ogłosił stan klęski żywiołowej w powiecie Brazoria. W sieci wodociągowej może znajdować się zjadająca mózg ameba – naegleria fowleri.

Mieszkańcy Lake Jackson w Teksasie otrzymali ostrzeżenie, aby nie pić wody z kranu po tym, jak w miejskiej sieci wodociągowej znaleziono śmiertelnie niebezpieczną amebę atakującą mózg. Na początku tego miesiąca w wyniku zakażenia zmarło kilkuletnie dziecko.

Jak wynika z oświadczenia miasta Lake Jackson hospitalizacja chłopca była spowodowana amebą. Josiah McIntyre zmarł 8 września w Lake Jackson. Lekarze uważają, że pierwotniak Naegleria fowleri przedostał się do jego organizmu w trakcie zabawy w domowym ogródku.

„Miasto Lake Jackson, w powiecie  Brazoria w Teksasie, stoi w obliczu poważnego zagrożenia dla życia i zdrowia  z powodu skażonej wody pitnej” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez miasto.

 

W piątek 25 września osiem miast w Teksasie otrzymało  komunikat, aby nie używać bieżącej wody do żadnych celów z wyjątkiem spłukiwania toalety. W sobotę ostrzeżenie zostało zniesione dla wszystkich miejscowości, z wyjątkiem Lake Jackson. Władze przekazały następnie, że wody można zacząć używać, jednak przed wypiciem należy ją zagotować. Ponadto podczas kąpieli należy uważać , aby woda nie dostała się do nosa.

Naegleria fowleri występuje w słodkich wodach na całym świecie. Zanieczyszczona woda może dostać się do organizmu przez nos, następnie trafia do mózgu. Zdaniem Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) ludzie nie mogą się zarazić, pijąc skażoną wodę. Infekcja mózgu nie przenosi się także z człowieka na człowieka.

Ameba wywołuje u ludzi nagleriozę, czyli ostre pierwotniakowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu.  Pierwsze objawy pojawią się po tygodniu od zakażenia. Należą do nich gorączka, nudności, wymioty, bóle głowy czy sztywność. karku. Później dochodzą problemy z koncentracją, utratą równowagi, pojawiają się także drgawki i halucynacje. Po tych symptomach postęp choroby jest tak szybki, że większość ludzi po tygodniu umiera.

AL

CDC opublikowało wytyczne dotyczące Święta Dziękczynienia. Nie będzie spotkań świątecznych?

 

USA: Ameba zjadająca mózg znów zaatakowała. Spowodowała śmierć sześciolatka

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię