Nagroda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych dla Paula Milgroma i Roberta Wilsona

0
43

Nagroda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych trafiła do Amerykanów Paula Milgroma i Roberta Wilsona. Laureaci Nagrody Banku Szwecji imienia Alfreda Nobla dostali ją za – jak poinformowano w uzasadnieniu – “dokonania w teorii aukcji i wynalezieniu nowych formatów aukcji, dających korzyść sprzedawcom, kupującym i podatnikom na całym świecie”.

Przewodniczący komitetu przyznającego nagrodę Peter Fredriksson tłumaczył, że aukcje są bardzo ważne dla świata i każdego dnia powodują przepływy astronomicznych kwot. “Wpływają na nas prawdopodobniej w większym stopniu, niż sądzimy” – podkreślił Peter Fredriksson. “Na przykład: możliwe, że kupiłeś swój dom na aukcji. Na wysokość twojego rachunku za prąd mają wpływ codzienne aukcje energii elektrycznej. Skoro aukcje są tak istotne, kluczowe jest odpowiednie ich projektowanie” – powiedział Peter Fredriksson. Dodał, że “praca Paula Milgroma i Roberta Wilsona pozwala na tworzenie lepszych aukcji”.
Laureaci odbiorą nagrodę jeszcze przed końcem roku. Zostaną też zaproszeni na uroczystość do Sztokholmu, kiedy ta będzie się mogła odbyć – w tym roku ze względu na pandemię koronawirusa nie będzie to możliwe.

Nagroda Banku Szwecji imienia Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych została ustanowiona w 1968 roku.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię