Jak bezpiecznie obchodzić święta podczas pandemii? Illinois opublikowało wytyczne

0
681

Departament Zdrowia Publicznego stanu Illinois w środę wydał nowe wytyczne mówiące o tym w jaki sposób bezpiecznie obchodzić święta w czasie pandemii koronawirusa.

Dr Ngozi Ezike udzieliła wskazówek na temat podróżowania, robienia zakupów i spotkań z bliskimi w trakcie Święta Dziękczynienia i innych nadchodzących uroczystości.

Jednym z ważniejszych aspektów na który szczególnie trzeba zwrócić uwagę w okresie świątecznym jest robienie zakupów, które zwykle kojarzą się z zatłoczonymi sklepami oraz kolejkami. W tym roku podczas tej czynności należy zwracać uwagę na dystans społeczny i unikać tłumów. Jeśli to możliwe powinniśmy robić zakupy przez internet – mówi dr Ngozi Ezike.

W związku ze zbliżającym się szeregiem świąt w okresie listopada i grudnia gubernator Pritzker i dyrektor IDPH dr Ngozi Ezike zwrócili się do mieszkańców stanu Illinois. Prosili, aby w dalszym ciągu przestrzegać wszystkich środków ostrożności, które pomogą uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa podczas spotkań rodzinnych.

Pritzker ostrzegł, że małe zgromadzenia rodzinne są jednym z najbardziej powszechnych sposobów rozprzestrzeniania się COVID-19. Informacja ta została przekazana przez CDC.

“Ten wirus nie bierze urlopu. Chce tylko znaleźć nowych gospodarzy” – mówił. “Chcę Przypomnieć, że wielu młodych ludzi w wieku 20, 30 i 40 lat doświadcza długotrwałych objawów tego wirusa: problemy z płucami,  problemy z oddychaniem , kaszel i zmęczenie”

Dr Ezike przekazała, że najbezpieczniejszym sposobem na świętowanie zbliżających się świąt jest wirtualnie połączenie się z rodziną i przyjaciółmi. 

Ostrzegała, że podróżowanie może zwiększyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Przemieszczanie się samolotem, pociągiem czy autobusem może oznaczać stanie w długich kolejkach i brak możliwości zachowania odpowiedniego odstępu. Natomiast podróż samochodem wiąże się z postoje, jedzeniem w miejscach publicznych, co w rezultacie może doprowadzić do zakażenia. “Wszystkie te formy podróżowania mogą być bezpieczniejsze, jeśli używasz maski i myjesz ręce” – podkreśliła  Ezike.

Jeśli organizujemy spotkanie świątecznego w swoim domu powinniśmy ograniczyć liczbę zapraszanych gości, gdy pogoda pozwoli spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Przebywając w pomieszczeniach zamkniętych należy często otwierać okna , aby zwiększyć cyrkulację powietrza, a gości zachęcać do noszenia masek.

Ważne jest również rozsadzenie gości w odpowiedni sposób. Domownicy powinni siedzieć razem, a osoby przyjezdne w pewnej odległości. Nie powinno się serwować jedzenia w formie bufetu. Jeśli już zdecydujesz się na bufet należy upewnić się się, że wszyscy goście myją i dezynfekują ręce przed nałożeniem jedzenia.

Jeśli masz jakiekolwiek niepokojące objawy zostań w domu. “Wszyscy chcemy być z  rodziną  i przyjaciółmi podczas świąt, ale jeśli jesteś chory, proszę, zrozum, że musisz zostać w domu. Nie zakładajcie, że wasze objawy nie są poważne, nie zakładajcie, że nie są COVID, nie zakładajcie, że nie jesteście zakaźni. Podejmij mądrą  decyzję i jeśli jesteś chory, proszę, zostań w domu” – powiedział Ezike.

W zeszłym miesiącu Departament Zdrowia Publicznego stanu Illinois wydał specjalne wytyczne dotyczące Halloween. Więcej na ten temat możesz przeczytać TUTAJ.

AL

Jak będzie wyglądał tegoroczny Halloween? Stan Illinois ogłosił wytyczne

Podróż na Hawaje bez obowiązkowej kwarantanny

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię