Były prezydent Francji oskarżony o działalność przestępczą

0
130

Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy został oskarżony o działalność przestępczą w śledztwie dotyczącym rzekomego nielegalnego finansowania kampanii prezydenckiej w 2007 roku. Po raz pierwszy w historii Piątej Republiki postawiono taki zarzut byłemu prezydentowi.

Francuska Prokuratura Finansowa poinformowała, że byłemu prezydentowi postawiono zarzut działalności przestępczej w ramach tak zwanego “dochodzenia libijskiego”. Śledczy badają, czy w 2007 roku Nicolas Sarkozy przyjął 50 milionów euro od libijskiego dyktatora Muammara Kaddafiego na sfinansowanie zwycięskiej kampanii prezydenckiej. To czwarty zarzut postawiony byłemu prezydentowi w tym dochodzeniu. W 2018 roku były prezydent Francji został oskarżony o bierną korupcję, nielegalne finansowanie kampanii wyborczej oraz nielegalne korzystanie ze środków publicznych.

Nicolas Sarkozy napisał na Twitterze, że jest zdumiony decyzją prokuratury i po raz kolejny zapewnił, że jest niewinny. Wcześniej były prezydent nazwał sprawę “spiskiem” i domagał się odwołania śledztwa. Pod koniec września paryski sąd potwierdził jednak prawidłowość działań prokuratury prowadzonych od ośmiu lat.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię