Koronawirus: Sytuacja w Polsce staje się poważna. Od dziś kolejne obostrzenia

0
325

Sytuacja epidemiczna w Polsce staje się coraz bardziej poważna. Dziś w życie weszły kolejne ograniczenia związane z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa.

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 8536 nowych przypadkach. W sobotę liczba ta wyniosła 9622. 

Od dziś w strefie czerwonej nie można zorganizować imprezy okolicznościowej, zaś w powiatach żółtych dopuszczalne są jedynie skromne przyjęcia bez możliwości tańczenia. Od stacjonarnej nauki odchodzą szkoły średnie i wyższe.

152 powiaty czerwone od dziś bez zorganizowanych wesel, chrzcin czy innych imprez okolicznościowych. W pozostałej części kraju, czyli w strefie żółtej, podobne przyjęcia są możliwe z udziałem maksymalnie 20 osób, ale bez zabaw tanecznych. “Wesela były takim miejscem, gdzie bardzo często ludzie się od siebie zakażali” – tłumaczył premier Mateusz Morawiecki.

Zmiany wprowadzono także w szkołach średnich i wyższych. W strefie żółtej wprowadzono nauczanie hybrydowe, w czerwonej – zdalne.

Poniedziałek to także pierwszy dzień roboczy z ograniczeniami w transporcie publicznym. Zajętych może być jedynie 50 procent miejsc siedzących lub 30 procent liczby wszystkich miejsc w autobusie, tramwaju czy pociągu.

W Polsce od 10 października panuje także zasada “zero tolerancji”, czyli mandaty za niezakrywanie nosa i ust.  Maseczki trzeba nosić nawet na ulicy. Oprócz mandatu wręczanego przez policję, zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi Inspektor Sanitarny może wymierzyć karę pieniężną w wysokości od 5 do 30 tys. złotych.

IAR/AL

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię