Kolejny dzień protestów w Polsce. Blokada miast (NAGRANIA)

W Polsce od czwartku trwają protesty  przeciwko decyzji TK zaostrzającej prawo aborcyjne. „W poniedziałek blokujemy miasto – samochody, rowery, pieszo” – zapowiedziano na profilu Ogólnopolskiego Strajku Kobietu w mediach społecznościowych.

Takie komunikatu zalały wczoraj media społecznościowe. Dziś od godziny 4 po południu, czasu polskiego, trwają protesty w kilkudziesięciu miejscach w Polsce. Doszło do wielu utrudnień drogowych.

Na dziś zaplanowanych było około 100 demonstracji w kraju. W Warszawie kobiety blokowały większość ulic blisko centrum, Most Poniatowskiego oraz Rondo Waszyngtona. Blokada trwała około 2 godzin.

Podczas protestu w stolicy doszło do tragicznego incydentu. Niedaleko skrzyżowania z ul. Goworka, kierowca BMW, który stał w korku, wjechał w osoby blokujące drogę. Dwie osoby zostały potrącone, jedna z nich trafiła do szpitala. Jak donoszą polskie media takich sytuacji było więcej.

Demonstranci blokowali także inne duże miasta i skandowali  „To jest wojna”. Na transparentach pojawiały się również hasła: „Myślę, czuję, decyduję”, „Moje ciało, mój wybór”, „Moja macica, moje ciało”, „Rząd nie ciąża – można usunąć”

W Krakowie nieprzejezdny jest most Dębnicki Aleje, zakorkowane zostały Bronowice, Ruczaj, Prokocim i centrum miasta. Olbrzymia grupa osób zebrała się pod Jubilatem, gdzie wypuszczono race.

 

Opublikowany przez Beatę Seweryn Poniedziałek, 26 października 2020

Strajki po wyroku TK w odbywają się dziesiątkach polskich miast.  Na środę 28 października kobiety zapowiadają ogólnopolski strajk.

„Apelujemy do przedsiębiorców, apelujemy do wszystkich, którzy zatrudniają pracowników – dajcie nam ten jeden dzień. Dołączcie do nas, bo to też jest w waszym interesie. Państwo nie działa, więc zatrzymajmy je do końca”– mówi Marta Lempart, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

AL

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię